Yılanlar sürüngenler arasında en tehlikeli olabilecek olanlar arasındadır. Bir yılan saniyeler içerisinde insanı öldürebilir. Yerde çok hızlı hareket edebildiklerinden yılanlardan kaçmak çok zor olabilir ve siz ne kadar hızlı koşarsanız koşun o sizi doğal ortamında çok hızlı bir şekilde yakalayabilir.

Başı kesik yılan saatler sonra bile ısırabilir!

Başından kesilerek öldürülen yılanlar öldükten saatler sonra bile sizi ısırabilir. Uzmanlar bu tür vakaların çok olabildiğini, yılanın başına asla dokunulmaması gerektiğini belirtmektedirler. Gözleri kapalı bile olsa asla yılanın başına tekme bile atmaya çalışmayın.

Bazı ülkelerde hiç yılan yoktur

 

İrlanda, İzlanda, Yeni Zelanda ve Kuzey ve Güney Kutupları dışında yılanlar dünyanın her yerinde bulunmaktadır. Ancak bahsi geçen bu bölgelerde ve ülkelerde ise yılan bulunmamaktadır. Bu ülkelerde yılanlar ile ilgili olarak yasal kararlar uygulanmaktadır ve ülkenin ekolojik dengesi için dışarıdan yılanların ülkeye sokulması da yasalarca kontrol altında tutulmaktadır.

Bir ısırık yeter!

 

Dünya çapınca bilindiği kadarıyla 725 zehirli yılan türü bulunmaktadır. Bunların 250 tanesi sadece 1 ısırıkla insanı öldürebilir. Yılanlardan ne olursa olsun uzak durulması, asla yaklaşılmaması önerilmektedir. Aksi durumda bu sizin için ölümcül olabilecek bir sonuca varabilme riski yaşatır.

En zehirli yılanlar hangileridir?

Dünyanın en zehirli yılanları doğu kahverengi yılanı, kaplan yılanı ve kıyı taipanıdır. Bu yılanlar saniyeler içerisinde bir insanı öldürebilir ve ısırması durumunda geri dönüş olmayabilir.

Sindirim sıcaklığa bağlıdır

Bir yılanın vücudu ne kadar sıcaksa yediği yemeği o kadar kısa süre içerisinde sindirebilir. Anakondan gibi büyük yılanlar insanları bile yutabilmektedir ve bu tür bir durumda haftalar boyunca sindirim işlemi devam edebilir ve başka gıda tüketmeleri gerekmeyebilir.

Yılanlar kaçmak için kaka yapabilir

Bazı yılanlar yırtıcı hayvanlardan kaçmak için kaka yapabilirler. Kakaları çok pis koktuğu için yırtıcılar genelde yılanların yanına sokulmazlar ve bu sayede yılanlar kaka yaparak kendilerini pis koku yayıp kurtarma şansı elde edebilirler.

En ağırı Anakonda!

Dünyanın en ağır yılanı anakondadır. Anakondalar 9 metreye kadar büyük olabilir ve 270 kiloya kadar ulaşabilirler. Bilinmeyen adalarda daha büyük boyutta olabilirler.

 

 
Kategori: