COVID-19 vaka sayısında yaşanan artışlar sürekli olarak devam ediyor. Çok sayıda insanı etkileyen ve bugüne kadar ortalama bilinen vaka sayısı 10 milyon kadar olan COVID-19, özellikle çok daha fazla insanı etkilemiş olabilir. Uzmanlar, özellikle de son dönemde vaka sayılarında yaşanan artışlar dolayısı ile büyük sorunlar olduğuna işaret ederken, COVID-19 nedeniyle dikkat edilmesi gereken bazı önerilere uyulması gerektiğini önermekteler.

COVID-19 nedeniyle mutlaka uymanız gereken kurallar arasında sadece birkaç madde değil, birden daha fazla oldukça fazla madde yer alıyor. 2020 yılı Haziran ayı itibariyle hepimizin uyması gereken COVID-19 önlemleri nelerdir?

Maske Takın

Mutlaka ama mutlaka her zaman dışarıda olduğunuz her an maske takın. Maskeniz nemlenir ise bu durumda maskenizi değiştirin. Bir maskeyi en fazla aralıksız olarak 2 saat takın (4 saate kadar zor durumlarda takılabilir) ardından yenisi ile değiştirin.

Mesafeye Dikkat Edin

Mutlaka mesafeye dikkat etmeye çalışın. Yolda yürürken sosyal mesafeye dikkat edemezsiniz. Ancak dikkat edebileceğiniz alanlarda mesafeye dikkat edebilirsiniz. Örneğin ATM sırası beklerken, ekmek alma sırasında önünüzde 2-3 kişi varken ve diğer uygun olan tüm alanlarda sosyal mesafe kurallarına dikkat edin.

Temizliğe Önem Verin

COVID-19 nedeniyle özellikle temizliğe son derece büyük önem vermeniz gerek. Ellerinizi aralıklarla dezenfekte edin veya yıkayın. Mümkünse eve girer girmez banyo yapın.

Dokunmayın

  • Sokaklarda trafik geçit lambalarını yakacak olan butonlara dokunmayın
  • ATM cihazlarına mümkünse dokunmayarak QR kod ile çekim yapın
  • Mümkünse diğer insanların yere attıklarını almayın, alacaksanız elinize bir eldiven takarak alın
  • Alışveriş yaptığınız markette satın almayacağınız ürünlere dokunmayın, incelemek için bile olsa mümkünse almayı düşünmediğiniz ürüne dokunmayarak kendinizi ve diğer insanları koruyun
  • Başkalarının bebeklerini bu dönemde asla dokunarak sevmeyin
  • Sokak hayvanlarına bu dönemde mümkünse dokunmayın. Hayvanların üzerine başka bir insan hapşırmış olabilir ve siz elinizi hayvana dokundurduğunuz zaman virüsü eve ve diğer insanlara taşıyabilirsiniz.
  • Ayakkabılarınızın altını asla ıslak mendille silmeyin, bu silme sırasında eliniz mutlaka pis noktaya değecektir ve bu da virüsü size az da olsa bulaştırma riski doğurur
  • Eve getirdiğiniz poşetleri mümkünse çöp poşeti olarak kullanmayın, atın ve sadece çöp poşeti amacına uygun poşetleri kullanın.

Ziyarete Gitmeyin

Bu dönemde akrabalarınızı, komşularınızı 2 dakikalık bir şey vermek için bile olsa ziyaret etmemeye özen gösterin. Eğer ki komşunuza bir şey verecekseniz bir yere bırakın ve oradan almasını söyleyin. Bu sayede en azından kendinizi korumuş olursunuz.

Akraba ziyaretleri virüsün yayıldığı en büyük alanlardır.

Mümkünse bu dönemde ibadetlerinizi ibadethaneler açılmış olsa bile evlerinizde yapmaya özen gösterin. Bu dönemin zorluklarını inandığınız dinin yaratıcısı kim olursa olsun evden de dua etseniz aynı oranda kabul edecektir, ibadethaneden kabul etseniz de aynı oranda ve aynı şekilde kabul edecektir.

Mümkün oldukça marketlere gitmek yerine eve sipariş vermeye özen gösterin.

Bu öneriler sadece sizi değil, hepimizi koruyacak önlemlerdir.