Türkiye’nin kendisini ciddi bir problem ile tanıdığı 21 yaşındaki genç kız Neslican Tay dün maalesef hayatını kaybetti. Ölmek istemediğini ve yaşamak istediğini son videosunda açıklayan Neslican Tay maalesef acı dolu bir yaşam geçirdi. Kısa süre önce bacağındaki tümör nedeniyle bacağı kesildi ve ardından robotik bacak takıldı ve ayakta kalmaya devam edebildi ama nasıl? İnsanın kendi ayağı gibi olur mu? Olmuyor. Neslican Tay en çok sosyal medyada gündeme geldi ve en çok onun hakkında kendisine destek olan ve olmayan insanlar ile karşılaştı, bu insanların bazıları ünlüydü ve sadece dikkat çekmek için onunla iletişime geçmişti ama ne de olsa sonuçta yapmacıkta olsa ona iyi davrandılar ve moral oldular.

Dün ise hiçbir insanın yapamayacağı kadar alçak bir takım yorumlar sosyal medyanın gündeminde yankılandı. Kişisel verilerin korunması kanunu adına bunları paylaşmayacağız ama bir kez daha insanlığımızı sorgulamak için konu üzerinden paylaşım yapmak istiyoruz.

Neden bir insan başka bir insanın ölmesine üzülür?

Neslican Tay’ın Ölümü Sonrasında Sosyal Medyada ‘İğrenç’ Paylaşımlar

Uzmanlara göre bir insanın akli dengesi yerinde olduğu, herhangi bir nefreti veya kini olmadığı yani kendisine zarar vermediği sürece farklı bir insanın ölmesine üzülmesinin net bir tarihi yok. Bu bilim ve tıp dünyasının ilgilenmediği konu değil, psikoloji alanında merak edilen bazı sorulara asla yanıt veremediğimiz sorulardan bir tanesi. Bir insanın başka bir insanın ölümüne üzülmemesini önemsiz görmek mümkün ama başka bir insanın ölmesine sevinmenin amacı nedir?

Bu ”kıskançlık” adı altında değerlendirilebilecek bir konu olsa da kanser hastası olmuş, ölüm döşeğinde olan insanın ünlü olmasını mı kıskanıyorlar? Buna biz değil, kendileri yanıt verebilirler, bizim içimizde böyle kötülük olmadığı için ve bu tür durumu kıskanmayı geç ”dünyaları bize verseler yine istemeyiz” diye düşünürüz.

Acımasızlık mı, cahillik mi?

Neslican Tay’ın Ölümü Sonrasında Sosyal Medyada ‘İğrenç’ Paylaşımlar

Bir insanın ölmesinin arkasından bel altı ‘şakalar!’ yapan insanlar var Türkiye’de. Türkiye’de bu insanlar lince maruz kalıyorlar ama lince maruz kalmaları bu ‘şakalarından!’ bir adım olsun onları vazgeçirmeye yetmiyor. Linç edilmek değil, ceza vermek değil bu tür insanların eğitilmesi gerekiyor. Uzmanlar cahilliğin ‘nerede ne konuşmasını bilmemeye’ varabilecek bir yanı olduğunu ve sakin kalınması gereken bir cenaze merasiminde oyun havası oynamanın etik ve doğru olmayan bir davranış olduğunun bilinmesi gerektiğini istiyorlar.

Türkiye 1 insanını daha kaybetti, her yıl milyonlar ölüyor!

Dünyanın en ciddi sorunlarından bir tanesi olan sağlık sorunları insanlığın binlerce belki de milyarlarca yıldır canını almaya devam ediyor ve durdurulamıyor. İnsanların canının yanmasından sevinen bir grup acımasız insanın bu tür yorumlarına aldırış etmemek doğru insanlar için pek mümkün olmuyor.

Ailesinin, yakınlarının acısını es geçerek kendi acısını bile hesaba katmadan bel altı konuşan ve yorum yapanları biz bir kez daha doğru düşünmeye davet ediyor, herkesin bir gün bu tür bir durumla karşı karşıya kalma riskinin istenmeyen bir durum olsa da risk olduğunu hatırlatmayı öneriyoruz.
Kategori: