YouTuber olmaya karar verip hangi şart ve özelliklere sahip olmanız gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz. Aslında ilk kez YouTube videosu çekecek olanların aklına gelen ilk ve ciddi sorulardan bir tanesi de budur. YouTuber olmak için sadece Gmail hesabınız olması ve bir kameranız olması yeterli, öyle ki kameranız olmasa bile YouTuber olabilirsiniz, herkes sonuçta kendisini veya çevresindekileri çekerek YouTuber olmuyor.

Ama yazılı olmayan bazı YouTuber olma kuralları da yok değil. Bu kurallar arasında bazıları herkes için uygun değil. Hazırsak başlıyoruz…

Utangaç Olmamalısınız!

YouTuber Olmak İçin Sizde Olması Gereken 4 Özellik!

En önemli şart bu! Eğer kendinizin kamera önünde olacağınız bir YouTuber olmak istiyorsanız ”ben kamera karşısına çıkmaya bile utanırım” diyorsanız bu iş size göre değil. Evet yine videolar çekebilirsiniz ama bu durum kamera karşısında kısıtlayıcı bir kişisel özellik olacağı için başarılı olma şansınızı düşürecektir. Hep ne yaptığınızı düşünecek ve ne yaptığınızı düşündüğünüzden ötürü karar vermekte zorlanacaksınız.

Kamera karşısında herkes rahat davranmayabilir ve biraz olsun bazen utanabilir, sürekli kamera karşısında olanlar bile bu durumdan etkilenirler ama çok utangaç birisi iseniz hemen vazgeçin.

Ne Üreteceğinize Karar Vermelisiniz

YouTuber Olmak İçin Sizde Olması Gereken 4 Özellik!

Ne üreteceğiniz, kanalınızın kategorisi ne olacak? Bu abimiz gibi kararsızlık içerisinde bir durumda iseniz kanalı hiç açmamak daha doğru hamle olurdu. Eğer kanalınızın kategorisi çocuklara yönelik bir kanal olacaksa buna uygun video içerikleri üretmek doğru bir hamle olur. Veya araba tanıtım fuarları, siyasi gelişmeler, teknoloji ve spor ile bilim kurgu konusunda hangi kategoride bir kanal olacağına karar vermeniz bu durumda çok önemli.

Eğer kategori konusunda karar veremiyorsanız size en uygun ve en fazla bilginizin ve ilginizin olduğu kategoride bir kanal açmak her zaman size daha fazla başarı kazandıracaktır ve daha fazla para kazanmanızı sağlayabilecek bir kanal olacaktır.

İyi Ekipman Olmasa Da Sabit Kayıt Yapmak Gerek

YouTuber Olmak İçin Sizde Olması Gereken 4 Özellik!

Siz bir video izlerken 144 pixel çözünürlükte olan videodan sıkılıyorsunuz, öyle değil mi? Biz öyleyiz çünkü. Eğer videolarınızı sabit olarak tutabilecek bir durumda değilseniz ve video kalitesi çok düşükse videolarınızın açılmadan elendiğini söylemek zorundayız. en az HD formatında yayınlar yapabilmek ve bu yayınlarda kameranın duruma göre herhangi bir kıpraşma olmadan sabit durabilmesi çok önemli.

YouTuber olanların en büyük sorunu olan ses ve kamera sorunlarını ilk zamanlar herkes yaşayabilir ve bu sorunlar eğer izleyicilerinizi etkilemeyecek kadar küçük sorunlar ise sorun olmaz. Ama izleyicilerinizi etkileyecek kötü durumdaki videolar ne kadar içeriği dolu ve başarılı olursa olsun izlenmeyecektir.

Upload Hızınız İyi Olmalı

YouTuber Olmak İçin Sizde Olması Gereken 4 Özellik!

Türkiye’de internet hızı herkesin malumu. 1 GB boyutunda bir video çektiniz ama bu videoyu yüklemek için download hızı değil upload hızı önemli. 2MBPS ve üzerinde upload hızınız yok ise ve internetiniz hep çok düşük kalitede ise YouTuber olmak sizin için çileye dönebilir. Fiber internet kullanıyorsanız bu sorunu yaşama şansı daha düşük ancak dikkatli olmakta ve ara ara ölçümler alıp internetinizin upload değerini kontrol etmekte fayda var. Sonuçta videolarınızı sürekli olarak YouTube platformuna yüklemeniz gerekecek ve bu sizin için günler alırsa takipçileriniz olmayabilir ve abone olmayınca videolarınızda pek tutulmayabilir.

Not: Fotoğraftaki kaplumbağanın altındaki araç engelli olmasından dolayı özel üretilmiştir.
Kategori: