Her ülkenin elinde olsa Dünya’yı bugüne kadar çoktan yok edebilmesi mümkün olan nükleer füzeler bugün sadece 9-10 ülkenin elinde aktif olarak bulunmakta. ABD ve Rusya dışında diğerlerinin elindeki nükleer füzeler bu 2 ülkenin elindekiler kadar güçlü değil ancak belirli bir caydırıcı gücü olduğu ve oldukça fazla etkileyici oldukları net olarak bilinmekte. Onlarca yılın ardından geliştirilen ve ordunun hizmetine sunulan ancak ordunun tek başına çoğu zaman bu nükleer füzeleri belirli şartlar oluşmadan kullanımına izin yok. ABD’nin Nükleer Füzeleri Ne Kadar Güçlü?

ABD Başkanı Donald Trump’ın yanında taşıdığı çanta içerisinde bu nükleer füzelerin aktif olarak fırlatma talimatı verebileceği bir sistem olduğu ve ”nucleer ball” olarak adlandırılan bu çantadan her an ABD Başkanı Donald Trump’ın nükleer füzelerin fırlatılması emrini verebilecek olduğu belirtiliyor.

1 nükleer bomba ne kadar insanı öldürebilir?ABD’nin Nükleer Füzeleri Ne Kadar Güçlü?

Gücüne ve boyutuna göre değişir. Kaç kiloton olduğuna bağlı olarak ve boyutuna göre bir nükleer füzenin kaç insanı etkileyebileceği değişebilir. 100 milyon insanın yaşadığı bir bölgeye atılacak nükleer füze o an 90 milyon insanı öldürebilecek ise aynı füze 10 milyon insanın yaşadığı daha büyük ama daha az insan yaşamasına bağlı olarak 1 milyon insanı öldürebilir.

ABD’nin elindeki tüm nükleer füzeler bugün fırlatılırsa Dünya toz bulutları ile kaplanacak Güneşten gelen ışınlar yeryüzüne ulaşamayacak olduğundan dolayı insan ırkının ve Dünya’nın yok olması mümkün olabileceğine inanılıyor.

Ancak bir tarafta ise yapılan araştırmalarda ABD’nin tüm nükleer füzelerinin yarısından azını bile kullansa Dünya radyasyon dolayısı ile yaşanmaz bir yer haline gelir ve bu durumda insanlık herhangi bir dış doğal durum olmasa bile ölüme sürüklenirdi.

Kesin olarak yapılmış bir araştırma olmasa bile ABD’nin elindeki nükleer füzelerin tamamı başka bir ülkeye fırlatılsa bile yeryüzünde yaşam son bulabilir ve insanlık büyük oranda yok olabilirdi. Net olarak bunu önceden bilmek mümkün değil çünkü yapılan araştırmalarda bile bugün için nükleer füzelerin etkisi geçmişten beri hiçbir zaman tam olarak bilinmedi.

7.000 nükleer füze olası bir savaşta ABD’yi bile yeryüzünden silebilir ABD’nin Nükleer Füzeleri Ne Kadar Güçlü?

ABD anakarası bu nükleer füzelerden etkilenebileceği için Amerikan ordusunun çok büyük bir dünyalar savaşı olmadığı sürece bu füzelerin 1 tanesini bile kullanmasına sıcak bakılmıyor. Fırlatılacak olan nükleer bir füzenin herhangi bir ülkede yaşamı yok edebileceği gibi doğal biyolojik dengeleri bozabilecek olduğuna inanılıyor.

Kesin olmamakla birlikte ABD ve Rusya arasında sürekli olarak bu konuda savaş devam ederken ABD’nin Rusya’ya göre nükleer füzeler konusunda daha güçlü olduğu ve daha çabuk herhangi bir ülkeye füzeleri ulaştırma gücüne sahip olduğu bilinmekte.

  • 1 nükleer füzenin fırlatılması 1 ülkeyi yok edemez, ancak bir şehri yok edebilir
  • Maldivler gibi bir bölgeye nükleer füze atılması doğal sorunlara sebep olup tsunamilere, okyanus sularında deniz canlıları için problemlere sebep olabilir
  • Biyolojik bir felakete neden olabilecek bu füzelerin 1 tanesinin bile etkisi yüzyıllar içerisinde yeryüzünden temizlenemeyebilir

Kaynak ve ileri okuma:

https://www.armscontrol.org/factsheets/Nuclearweaponswhohaswhat

The value of the US nuclear power complex to US national security

https://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_weapons_of_the_United_States
Kategori: