Günümüzde milyarlarca bilgisayar aktif olarak internet bağlantısına sahip ve internetin bağlı olduğu her cihaz oldukça tehlikeli sonuçlar ile karşı karşıya kalabilir. Bilgisayar kameraları özellikle de notebook kameraları bütün gün karşısında bir insan olarak sizi görüyor ve bir kişinin sizi görüntülü araması durumunda nasıl çıkıyorsanız siber saldırganlar sizi izliyorsa da aynı görüntünün onlara gitmesine sebep oluyor.

Kısa bir özetle internetin tehlikelerine bakıldığında karşınıza binlerce metin çıktığını görebilirsiniz. İnternet her zaman için güven verici bir unsur değildir ve her zaman için koruma önlemleri ile kullanılması gerekir.

Ancak bu koruma önlemleri bir program veya yazılım ile olmaz, olamaz. Koruma unsuru kişinin kendisinin bilgisayar ve teknoloji bilgisi sayesinde olabilir. Eğer ki bir kişi tecrübeli bir bilgisayar kullanıcısı değilse bu durumda çok ciddi sonuçlar ile karşı karşıya kalabilir ve kritik düzeyde güvenlik sorunları yaşayabilir.

Bilgisayarlar günümüzde günden güne yeni siber saldırılarla karşı karşıya kalırken, internet sitelerine her gün milyonlarca siber saldırı düzenlenirken özellikle açık ağlara ve ev ağlarına sızmak için çalışan siber saldırganlara karşı çok ama çok dikkatli olmak gerekiyor.

Kameranızı Kapatmak Çözüm Değil!Bilgisayar Kameranızı Kapatmalı Mısınız?

Bilgisayarınız eğer ki Apple markasına ait bir bilgisayar ise ve son işletim sistemi sürümü olan MacOS sürümünü kullanıyorsanız bu durumda eğer bilgisayarınıza dışarıdan 3. parti yazılım yüklemediyseniz ve sadece Chrome gibi tarayıcıları yüklediyseniz birilerinin sizi izlemesi mümkün değil. Zaten bu cihazlarda birisi sizi izlediğinde kamera ışığı yeşil olarak yanmaktadır ve kameranın aktif olarak çalışıp çalışmadığını anlamanız mümkündür.

Ancak Windows bilgisayarlarda mecbur olarak 3. parti yazılımlar daha çok yüklenmektedir ve bu da güvenlik kaygısına sebep olur. Bunu engellemek için cihazınızı iyi kullanmayı bilmeniz gerekir ki bu bile her zaman %100 koruma sağlamaz. Windows bilgisayarlarda özellikle kameranızı kapatıp kapatmamak size kalmış olsa da eğer ki tecrübeli bir kullanıcı değilseniz kamerayı kapatmayı tercih edebilirsiniz.

Cep Telefonu ve Tablet Kameraları

Cep telefonlarınızın kamerasını kapatmanıza gerek yoktur. Bu cihazlar kamerayı arka planda çalıştıramazlar ve Android işletim sisteminde bile kameranın arka planda çalışması durumunda bunu kısa sürede anlamak mümkündür. Tabletlerde de aynı şekildedir ve kameranın kapatılmasına gerek olmayabilir.

Yine de 3. parti çok fazla yazılım yüklüyorsanız Android cihazlarınızı sık sık antivirüs programları ile taramak önemlidir.
Kategori: