Bir süredir etkisini gösteren corona virüsü son dönemde hızlanarak daha fazla insanı hasta etmeye başladı. Türkiye’de binlerce hasta olduğu açıklanırken, İtalya’da 6.000’den daha fazla genç, yaşlı demeden insan öldü. Sadece yaşlıları değil, her yaştan insanı öldürebilen corona virüsünün giderek daha fazla insana yayılması ve bir türlü durdurulamıyor olmasının sebepleri merak edilirken, uzmanlar bu konuda çaresiz kaldı.

Bilimadamları araştırmalarına devam ederken, yapılan çalışmalarda yine başarı elde edilemedi ve sonuç olarak aşı veya tedavi çıkmadı. Corona Virüs Vaka Sayısı 5’e Yükseldi

Türkiye’de bir süredir vatandaşların evde kalmaları yönünde uyarılar sürerken, vatandaşların özellikle de yaşlıların bu uyarıları dikkate almaması sonucunda salgının daha fazla artması bekleniyor. Geniş ve kapsamlı bir sokağa çıkma yasağının 4 hafta süre ile uygulanması durumunda tüm dünyanın bu salgından kurtulabilecek olduğunu ifade eden Çinli virologlar, bunun bu dönemde pek de mümkün olmadığı için salgının 1 veya 2 yıl boyunca ülkeleri esir alabilecek olduğunu dile getiriyor.

Salgın 2 yıl sürebilir mi?

Corona virüsüne yakalanan hastaların bir kez daha corona virüsüne yakalanma riski olduğu belirtilirken, bunun 2. seferde daha az belirti ile ortaya çıkabilecek olduğu iddia ediliyor. Ancak tam bağışıklığın asla söz konusu olamayabilecek olduğundan söz eden çok sayıda virolog, virüs salgınının aşı veya tedavi olmadığı sürece veya 4 hafta boyunca tüm dünyanın dışarı çıkma yasağı uygulamadığı sürece salgının 2 yıla kadar ve daha fazla sürebilecek olduğunu ifade etmekte.

Kesin olarak bilinmiyor olsa bile bu dönemde özellikle vatandaşların herhangi bir grip belirtisi gösterdiklerinde endişe etmemesi öneriliyor. Ancak aynı zamanda vatandaşların nefes alma zorluğu gibi durumlar ile karşı karşıya kalmaları halinde derhal acil sağlık kuruluşlarına müracat etmeleri öneriliyor.

ABD’de 30.000’den daha fazla vaka görülürken, Türkiye’de en kötü durumda salgının 32 milyondan daha çok vatandaşı etkileyebileceği, bunun ise 1 milyona yakın ölüme sebep olabileceği tartışılmakta.

2 yıl boyunca veya daha fazla sürmesinin önünde hiçbir engel olmayan salgının sadece hastaları karantina almak ile sorunun çözülmesinin hiçbir şekilde mümkün olmayacağı, geniş ve kapsamlı sokağa çıkma yasakları ile beraber tüm alanların dezenfekte edilmesi gerektiği iddiaları bu dönemde özellikle artıyor.
Kategori:

Etiketler:

,