Almanya: 750 Milyar Euro Destek Paketi Hazırladık

Berlin yönetimi bugün birkaç saat önce yaptığı açıklama ile ülkeye 750 milyar Euro destek verilecek olduğu açıklandı.

Berlin yönetimi, hiçbir Alman vatandaşının iflas korkusu veya sokakta kalma korkusu yaşamaması gerektiğini açıkladı. Alman vatandaşlarının giderek daha fazla salgından etkilenmesini önlemek için evlerinde kalma çağrısı yapan Berlin, kira ödemesi yapamayan kimsenin sokağa atılamayacak olduğunu, yasalar ile bunun garanti altına alındığını doğruladı.

ABD ve diğer ülkelerin ardından Almanya’nın 750 milyar Euro destek paketi açıklaması beklenen bir hamle olsa da, paketin bu kadar büyük ve kapsamlı olması büyük bir rahatlama yarattı.

Almanya’da yeni dönemde borçlanma sürecek

Berlin yönetiminin dış borçlanmayı sonlandırma politikasından bu dönemde artık vazgeçmesi gerektiği, 356 milyar Euro dış borç alınacak olduğu açıklandı. Bunun yanısıra küçük işletme sahipleri ile serbest meslek sahiplerine 3 ay boyunca 15.000 Euro para ödenecek olduğu açıklandı.

Berlin’in bu hamlesi sonrasında çok sayıda Alman vatandaşı hükümete desteğini iletirken, hükümet ise vatandaşların çalışma ve iş kaybetme korkusu yaşamaması, şirketlerin olası iflas durumlarını engelleyecek ve gerekli görülürse hisse senetlerinin devlet tarafından fon ile alınacak olduğunu açıkadı.

BMW, Mercedes-Benz gibi şirketler iflas riski ile karşı karşıya kalmazken, küçük ve bazı büyük şirketlerin ise iflas riski olabilme riskine karşı pakette 200 milyar Euro’dan fazla fon ayrıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Virüsler Yüzeylerde Ne Kadar Süre Yaşayabilir?

Corona Virüsü Salgını Ne Zaman Bitecek?

Koronavirüs Aşısı Bulundu Mu?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: En Çok Vaka Ve Ölüm İstanbul’da!