Binlerce yıldır insanlar depremlerle karşı karşıya. San Andreas, İstanbul ve Dünya’nın diğer birçok bölgesinde beklenen yüksek şiddetli depremler özellikle insan yaşamını tehdit ederken, aynı zamanda bu bölgelerde yaşanacak olası büyük depremlerin inanılmaz ekonomik hasara sebep olabileceği düşünülüyor.Depremleri Durdurmak Mümkün Mü?

San Andreas bölgesinde fay hatlarının çok büyük bir deprem yaratabileceği yıllardır beklenen bir gerçek. Ancak ABD bu konuda sürekli olarak bölgedeki evleri en yüksek şiddette olabilecek depremlere karşı bile dayanıklı hale getirmek, daha fazla güçlendirmek için çalışıyor.

İstanbul’da uzun yıllardır 8 şiddetine varabilecek, hatta daha fazla bile olabilecek büyük bir deprem – yıkım – bekleniyor. Ancak İstanbul bu tür bir depreme hem şehir olarak, hem yaşayanlar olarak hazır değil.

Depremler durdurulamaz

Depremleri durdurmak maalesef hiçbir teknolojik alet, hiçbir güç yok. Bu sebeple depremlere karşı her an olabilecek, gecenin bir yarısı olabileceği gibi gündüz olabilecek depremlere 7 gün 24 saat hazırlıklı olmak gerek. Tam hazırlık mümkün olmasa da depremlere karşı özellikle binaların çok iyi temellere bağlı olması, daha fazla güçlendirme yapılması, daha fazla yeni yapıların kurulması gerekiyor.

Bununla beraber depremlere karşı afet toplanma alanlarının yerine binalar, idabethaneler ve farklı merkezler kurmamak, bunun yerine bu yerleri topraksız zemin olarak korumak gerekiyor. Toprak zeminin deprem durumunda çok fazla kirlilik yaratabileceği için mümkünse afet toplanma alanlarının açık bölümlerinin beton zemin olması, yumuşak zeminlerle döşenmesi öneriliyor.
Kategori:

Etiketler: