Dünya ve diğer gezegenler arasında fark var. Kimi gezegenlerde yağmur suyu yerine cam yağarken, kiminde ise ateş yağıyor. Tüm bunları videolar ile NASA bugüne kadar kanıtlamış olmasa da yapılan araştırmalar bunları doğruluyor. Binlerce ışık yılı uzaklıkta yer alan bir gezegende belki gökten hiç bilmediğimiz bir madde yağıyor olabileceği gibi, yeraltından çıkan farklı maddeler olabilir.

Her gezegeni Dünya ile kıyaslamak nasıl ki mümkün değilse, gelecekte yaşanabilecek olası araştırmalarda da Dünya ile diğer gezegenler arasındaki farklar sık sık gündeme gelecek. Bugün Mars’ta bazı robotlar ve mekanik araçlar bulunuyor ve bunları inceleyen bu araçlar belirli aralıklarla NASA’ya veriler gönderiyor.

Ancak Dünya’ya bugüne kadar Mars’tan hiçbir toprak parçası bile getirilemedi. NASA istemesi durumunda bunu yapabilecek güce sahip ve roketlerin geri dönmesi büyük bir problem olsa da istenmesi durumunda bunu başarı ile tamamlayabilecek bir kurum.

NASA’nın veya diğer şirketlerin bunu yapmasının önünde ise pek de bilinmeyen ‘uzay yasaları’ ve gezegen koruma prosedürleri bulunuyor. Böylesi bir duruma gezegen koruma ekibi olarak bilinen ABD’nin NASA’da görevli olan uzmanları direkt olarak hangi şirket olursa olsun bunu engelleyebilecek güce sahip.

Bakteri, virüs ve diğer nedenler bunu engelliyorFarklı Gezegenden Dünya’ya Neden Örnekler Getirilmiyor?

Mars’tan Dünya’ya herhangi bir kaya parçasının getirilmesi ve o kaya parçasının parçalanması demek Mars’ta yer alan ve insan ırkının sonunu getirebilecek çok güçlü virüslerin Dünya’ya yayılabileceği anlamını taşıyor. Eğer ki binlerce ışık yılı uzaklıkta olan herhangi bir gezegenden Dünya’ya en ufak bir parça getirsek bile bu insanlığın sonu olabilecek kadar güçlü virüsler veya tanımlanması mümkün olamayabilecek maddeler içeriyor olabilir.

Tüm bunları engelemek için ise ABD ve diğer ülkeler uzayda yaptıkları çalışmalarında Ay dahil hiçbir gezegen veya oluşumundan Dünya’ya parça getirmiyor.

NASA, bu konuda yapılan incelemelerde Mars’a ve diğer gezegenlere gönderdiği araçların geri getirilemeyecek olduğunu, bunun çok riskli olduğunu belirtiyor.

Corona virüs gibi bir salgına sebep olabilir

Corona virüsü nasıl bugün nereden geldiği kesin olarak bilinemeyen bir salgın virüs ise Dünya dışından getirilecek herhangi bir parça veya madde aynı ama çok daha güçlü virüslere sebep olabilir ve bunu tanımlamak asla mümkün olamayabilir.

Bunu engellemek için astronotların diğer gezegenlere gönderilmesi durumunda dezenfektan odalarında temizlenmesi, Dünya’ya inecek uzay araçlarının derhal koruma altına alınması ve daha birçok farklı önlem alınması öngörülmekte.Farklı Gezegenden Dünya’ya Neden Örnekler Getirilmiyor?

Resmî olarak tarihte hiçbir zaman Dünya’ya uzaydan hiçbir madde getirilmezken, gelecekte çok büyük korumalar uygulanabilirse belirli testlere tabii tutulan parçalar veya maddelerin Dünya’ya getirilmesi söz konusu olabilir.

Bu durum çok riskli olduğundan pek olası olmasa da ancak güvenilir çalışmalar sonucunda bunlar yapılabilir. Dünya’ya Ay’dan herhangi bir parça getirmek mümkün olsaydı bu parça satışa sunulsaydı Dünya’nın en değerli parçalarından bir tanesi olur, fiyatı rekor kırardı.