Ellerin dezenfekte edilmesi önemlidir. Ancak el yıkamak ve elleri dezenfekte etmek bazen sorunlar yaşamanıza sebep olabilir. Özellikle kısa süre içerisinde çok kez elinizi güçlü alkol içeren dezenfektanlar ile temizlemek isterseniz bunun sonucunda ellerinizde egzama ve benzer cilt sağlığı sorunları görebilirsiniz.

Alkollü dezenfektanların içerisinde mutlaka gliserin eklenmesi gerektiğine değinen kimyacılar, bu sayede ellerin daha nemli olacağını ve daha az derinin hasar göreceğine değinerek aşınma olmasının önüne geçilebileceğine değinmektedir.

Bugüne kadar 2020 yılı içerisinde tonlarca dezenfektan üretimi yapılmış ve kullanılmış iken, dünyanın bugüne kadar en fazla dezenfektan ürün kullandığı dönemin 2020 yılı olduğu belirtiliyor.

Bunun sebeplerinden bir tanesi olarak ise corona virüsü gösterilirken, insanların korkması ve insanların ayrıca sorunlar yaşamamak için ellerinizi temiz tutmaya yönelik bu adımları atmış olması gösteriliyor. Ellerinizi sürekli temiz tutmak, aynı zamanda virüslerden korunmak için kullanılan dezenfektanların ellerinizde ne gibi sonuçlar doğuracak olduğunu bilmiyorsanız çok dikkatli olmalısınız.

Dezenfekte Edin Ama…

Ellerinizi her gün mutlaka belirli aralıklarla eğer elleriniz pislenmemiş olsa bile en az %70 alkollü dezenfektan ile dezenfekte edin. Ancak ellerinizi dezenfekte ettikten sonra gün sonunda mutlaka nemlendirici kremi ellerinize uygulayın. Gün içerisinde alkollü dezenfektan nedeniyle ellerinizin çok fazla kuruması, pullanması ve deri problemleri yaşamak bu dönemde normal olabilir. Bunu engellemek için gece yatarken ellerinize nemlendirici krem sürmek, mümkünse 30 dakika boyunca plastik tek kullanımlık eldivenleri takarak beklemek elleriniz için çok sağlıklı olacaktır.
Kategori: