Evlerimiz bugün için güvenli görünen yerlerdir ancak pek güvenli olamadıkları zamanlar mevcuttur. Bu zamanlar arasında özellikle de gece saatleri en riskli zamanlardır. Hepimizin uykuda olduğu bu zamanlar en savunmasız ve en fazla ölüme yakın olabileceğimiz zamanlar olarak kabul görür.

Gece saatlerinde yatarken yatak odanızın kapısını kapatmak özellikle yaz kış farketmeksizin daha serin kalması için özellikle de klima kullanıyor iseniz çok ama çok önemli olacaktır. Bunun yanısıra klima kullanmıyor olsanız bile kapınızı kapatmanız sizi ölümcül sorunlardan kurtarabilir.

Kapatın Ve Güvende Kalın!

UL Firefighter Güvenlik Araştırma Enstitüsü (UL FSRI) pazarlama uzmanı Jennifer William, gece yatak odası kapılarının kapatılmasının hayat kurtarıcı bir unsur olduğuna değinmiştir. Bunun sebebi olarak gece saatlerinde evde diğer odalarda, özellikle de mutfakta çıkabilecek bir yangın durumunda yatak odası kapısının kapalı kalması durumunda zehirlenmenin uzun saatler boyunca mümkün olamayacak olduğu, yangının yatak odasına sıçramasının büyük oranda kapının kapalı olmasına bağlı olarak engellenebilecek olduğu ve bunun sayesinde çok kısa süre içerisinde hayat kurtarıcı adımların atılabilecek olduğuna değinmiştir.

Yatak odası kapısının kapalı olmasının özellikle de gaz sızıntısı gibi durumlara karşılık olarak da güvenlik sağlayacak olduğuna değinen UL Firefighter Güvenlik Araştırma Enstitüsü (UL FSRI) pazarlama uzmanı Jennifer William, “insanlar her gün gece yatarken yattıkları odanın kapısını kapatırlarsa çok daha fazla güvenli kalabilirler ve olası yangın durumundan etkilenme oranlarını %90’dan daha fazla düşürerek can güvenliklerini korurlar” demiştir.

Yatak odasının kapısını kapatarak kendi can güvenliğini bundan sonrası için sağlamaya ne dersiniz?