İnsanlık tarihi, türlü türlü keşifler ve icatlar ile yüzyıllar boyunca gelişmekte. Her bir başarı diğerini tetikliyor. Gelişen sosyal ve ekonomik bu gelişimler, beraberinde oldukça enteresan ilkleri de beraberinde getirmekte.

Sizler için Guiness rekorlarının tutulmaya başlandığı tarih olan 1955’te akıllara dahi gelmeyecek, yaşadığımız yüzyılda kırılan Guinness Dünya Rekorları’nı derledik.

 

1. Sosyal Medya Alanındaki Guiness Dünya Rekorları

  • Bir saniye içerisinde atılan en çok tweet sayısı 143,199.
  • Facebook’ta en çok takipçisi olan sayfa ise Kolombiyalı şarkıcı Shakira’ya ait. Shakira’nın sayfasını 107,142,986 kişi beğenmiş.
  • İkinci sırada ise onu ünlü Portekizli futbolcu Cristiano Ronaldo 102,782,118 beğeni ile takip ediyor.

Shakira Guiness Rekorlar Kitabı

 

2. Dijital Müzik Alanındaki Guiness Dünya Rekorları

Çağımıza ait 5 Yeni Guinness Dünya Rekoru

Dijital müzik endüstrisi, 2006 senesinde 400 milyon dolarlık bir büyüme gösterirken bu artış, 2016’da 6 milyar dolar gibi sıra dışı bir rakama sıçradı. Abonelik servisleri ve yeni müzik yayıncılarının servisiyle artış gösteren bu rakamların en büyük aktörü ise iTunes. Bu firma, 2016’da 800 milyon üyeye ev sahipliği yapıyor.

2013 senesinde hiçbir reklam politikası izlemeden Beyonce, iTunes üzerinden yayınladığı albümü ile en hızlı satış yapan sanatçılar arasına girmeyi başardı ve Aralık 2013’te 823,773 kopyayı iTunes üzerinden sattı. Bu rakama ilk üç günde ulaştığını hatırlatalım. Bugüne kadar iTunes üzerinden en çok albüm satan sanatçı ise 72 milyon kopya ile Amerikan şarkıcı Katy Perry.

 

3. Ay Yürüyüşü / Uzay Seyahati 

Çağımıza ait 5 Yeni Guinness Dünya Rekoru

İlk Guiness Rekorlar Kitabı’nın yayınlanmasından tam beş sene sonra;

  • 1961’de Yuri Gagarin ilk uzay uçuşunu gerçekleştirdi.
  • Sadece sekiz sene sonrasında Neil Armstrong ve Edwin ‘Buzz’ Aldrin, ayda yürüyen ilk adam olarak tarihe geçtiler.

 

4. Kürek ile Okyanus Yolculuğu

Çağımıza ait 5 Yeni Guinness Dünya Rekoru

  • Okyanusu tek başına kürekle geçen ilk insan John Fairfaw (İngiltere).

Atlantik Okyanusu’nun doğusundan batısına kadar 20 Ocak ve 19 Temmuz 1969 senesi arasında geçiş yaptı. –Ki bu tarih Guiness Rekorlar Kitabı’nın yayınlanmasından 14 sene evveline tekabül ediyor. Fairfax, aynı zamanda Pasifik’i bir takım ile geçen ilk kürekçi unvanına da sahip. Bu icraatını ise 26 Nisan 1971 ile 22 Nisan 1972 tarihleri arasında gerçekleştirmiş.

 

5. Piercing ve Vücut Modifikasyonları

Dövme, Guiness’ın 1969 sayısına kadar rekorlar arasında yer almamıştı. Ancak Vivian ‘Sailor Joe’ Simmons isimli Kanadalı dövme sanatçısı, vücudunda tamı tamına 4,831 dövme bulundurarak kitaptaki yerini almayı başardı.

1965 senesinde, 77 yaşındayken hayatını kaybeden Sailor Joe ne yazık ki bu durumdan habersiz. Günümüzde artık Guiness Rekorlar Kitabı’nda sahip olunan dövme sayısı değil; kapladığı alan bazında bu rekorlar değerlendirilmekte.

Lucky Diamond Rich (Avustralya) bu rekorun günümüzdeki sahibi. 1,000 saatin üzerinde vaktini vücudundaki dövmelerin işlenmesi ile heba eden Rich, sırtının tamamını kaplayan siyah mürekkep topluluğuna sahip. Üzerine şu aralar beyaz mürekkep ile bazı tasarımlar iliştirmekle meşgul.

Video: 

1997 senesinde kadar piercingler Guiness Rekorlar Kitabı’nda yer almıyordu.

1997’de Alex Lambrecht (Belçika) 137 piercing yaptırarak bu rekoru ilk kıran kişi olmayı başardı. Vücudunun ve suratının neredeyse her bir noktasında piercinge sahip olan Lambrecht’in ardından Rolf Buchholz (Almanya) bu rekoru Lambrecht’ten 2010 senesinde geri aldı. Buchholz, tamı tamına vücudunda 158 piercinge sahip.

‘En çok piercinge sahip kadın’ ünvanı ise Elaine Davidson’a (İngiltere) ait. Davidson, vücudundaki türlü noktalara bugüne kadar 4,225 defa piercing takıp çıkarmış; tek bir sayımdaki rekoru olarak da 462’ye ulaşmayı başarmış. 2000 senesinden beri en çok piercinge sahip kadın hala kendisi.

Piercing veya dövme ile aynı sınıfta olan, ancak çok çok daha farklı kafada bir şey var; vücut modifikasyonu!

Bu etkinliği şu şekilde örnekleyebiliriz:

Kafasına timsahların sırtındaki çıkıntılar gibi çıkıntılar ekleyenler, dişlerini yılan dişi gibi sivriltenler. Muhtemelen hepiniz neden bahsettiğimi anlamışsınızdır. Bu kategorideki rekor, 16 Aralık 2012 senesinde vücudunda 516 modifikasyona sahip olan Maria Jose Cristerna (Meksika) isimli hanımefendiye ait. Bu modifikasyonlara rekorlar kitabında yer verilirken, dövmeler üzerindeki değişikliklerden vücuda eklenen ‘tatlış’ implantlara kadar birçok etken esas olarak sayılıyor.

 

 
Kategori: