Bugün medyada Kuzey Kore yönetiminden gelen haberler yayınlandı ve bazı insanların aklında soru işaretlerine sebep oldu. “Kuzey Kore hanedanı nükleer füzeleri ateşleyebilecek durumda mı?” bu sorunun çok yanıtı var.

Kuzey Kore ortalama 60 kadar irili ufaklı nükleer füzeye sahip ve bu az bir rakam gibi görünse bile oldukça fazla etki yaratabilecek bir füze sayısına tekabül ediyor. Öyle ki nükleer füzeleri olmasından dolayı Türkiye’ye oranla bile daha fazla büyük bir askeri güç olduğunu bu alanda söylemek mümkün. Çünkü Türkiye’nin elinde 1 tane bile nükleer füze bulunmuyor ve Türkiye’nin nükleer bomba üretmesi mümkün değil. Bu konuda hiçbir birikimi ve tecrübesi olmayan Türkiye’ye göre Kuzey Kore’nin birikimi oldukça fazla.

Türkiye’ye kadar uzanabilecek olan nükleer füzelerin havada durdurulması bile çok fazla hasara sebep olabilir. Bunun özellikle radyasyon dolayısı ile etkileri çok büyük olabileceğinden Kuzey Kore’nin elindeki füzeleri nükleer füzesi olmayan ülkelere oranla çok görmemek gerekiyor.

ABD’nin Japon İmparatorluğu’nu durdurmasının ardında Japonya’ya nükleer 2 tane füze atması yeterli gelmişti. Kuzey Kore’nin bugün herhangi bir ülkeye nükleer füze atması durumunda dünyanın geri kalanı çok fazla baskı yapacağından ve Kuzey Kore’ye karşı hareket edeceğinden böyle bir adımın özellikle ilk olarak füzeler Kuzey Kore tarafından kullanılırsa ülkenin ve hanedanlığın büyük bir savaş ile karşı karşıya kalması ve çökmesi anlamına gelebileceğinden söz edilmekte.

Fırlatabilir!

Kuzey Kore elindeki tüm nükleer füzeleri fırlatabilecek durumda. Ancak bunların fırlatılmadan önce uydu sistemlerinde görülmesi ve fırlatmadan önce Kuzey Kore’ye diğer nükleer güçlerin anında müdahale ederek bu füzelerin daha ateşlenmeden durdurması mümkün görülüyor. Özellikle Çin, ABD ve Rusya’nın bu konuda Kuzey Kore’yi durdurabilecek güçlerden birkaç tanesi olduğu belirtilmekte.

60 kadar füzenin bir anda ateşlenmesinin mümkün olabileceği ancak bunun kaosa ve yıkıma sebep olacağından Kim hanedanı tarafından bile fırlatılmasının asla mümkün olmadığı belirtilmekte. Aynı zamanda Kim hanedanının özellikle bu füzeleri kendilerine saldırı olsa bile ateşlemesinin mümkün olmayacağı, ateşlemesi durumunda ülkenin öleceğini garanti etmiş olacağının farkında olduğunu belirten açıklamalarda yok değil.
Kategori:

Etiketler: