İnsanlık tarihine bakıldığında herkesin bir şekilde tablolarda öpüştüğünü görmek mümkündür. Bazı tablolarda bu durum daha net yansıtılırken, bazılarında ise daha az yansıtılmıştır. Bilimadamları yaptıkları çalışmalarda her zaman öpüşmenin insanlar üzerinde bazı etkileri olduğuna işaret etmişlerdir ve öpüşmenin birden daha fazla yararı vardır.

Sizi Sağlıklı Tutar

Yapılan araştırmalara göre insanların öpüşme eylemi içerisinde bulunmasının onları daha sağlıklı tutacak oldukları belirtilmiştir. Uzmanlara göre yapılan tüm çalışmalarda öpüşme eyleminin birden daha fazla yararı olduğuna değinmişlerdir.

Dişlerinizi Daha Temiz Tutar

Öpüşmenin dişleri daha temiz tutacağına dair bir araştırma yapılmıştır. Bunun sebebi iki tarafında öpüşme eylemi içerisinde daha fazla tükürük salgılaması ve buna bağlı olarak ağzın ve dişlerin kalan parçalardan arınması sebep olarak gösterilmiştir. Ancak bu diş fırçalamanın yerini asla tutmaz, tutamaz.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

Bu konuda 2 farklı görüş mevcuttur. Bazı uzmanlar öpüşmenin iki insan arasında bakteri ve virüsleri diğerine transfer edebileceğini ve bunun bağışıklık sisteminin güçlenmesine büyük bir katkı sağlayacak olduğunu belirtmişlerdir. Ancak bazı uzmanlar ise bunun bağışıklık sistemini güçlendirirken çok büyük bir güçlenme beklenmemesi gerektiğini ifade etmektedirler.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için öpüşmek doğru olmadığı gibi, her kişiyle öpüşmek özellikle bağışıklık sisteminizin direncini daha büyük oranda düşürebilir ve sizi ölüme götürebilecek salgın hastalıklara yakalanmanıza sebep olabilir.

Kalori Yakmanızı Sağlar

Öpüşme sırasında vücut daha fazla kalori yakar ve daha fazla heyecanlanır. Kalp atışınız daha hızlı olur ve daha fazla enerji harcarsınız. Öpüşerek kilo vermek için durmadan öpüşmeniz gerekeceğinden özellikle de bu yöntemle kilo vermeye çalışmak asla doğru değildir. Kilo vermek için daha az yemek yemek ve daha dikkatli hareket etmek gerekir.

Kalori yakacağım diye bir kişiyle sürekli olarak öpüşmek sizin kilo vermenize değil, sadece birkaç kalori fazladan yakmanızı sağlar. Ancak birkaç kalori yakmak sürekli olmadığı sürece size herhangi bir kayıp yaşatmaz.

Daha Özgüvenli Hissettirir

Bir kişiyle öpüşmek o kişi ile aranızdaki bağın daha da fazla artmasını sağlar ve bu da sizin daha özgüvenli hissetmenizi sağlayacak son derece önemli unsurlardan bir tanesidir. Bunun sebeplerinden bir tanesi olarak o kişinin yanında iken kendinizi daha güvende hissetmek ve onun sizinle duygusal olarak bir şeyleri kabul etmiş olmasını sağlamasından ve buna bağlı olarak cinsel olarak salgılanan hormonların etkisinden dolayı ortaya çıkmaktadır.

Bu konuda bilimadamları özellikle sevgililer arasında bu tür haz verici eylemlerin özgüven ve ilişkinin devamı açısından önemine değinmektedirler. Özellikle terapistler bu konuda sevgililerin sadece cinsel hayata değil, zaman zaman birbirlerine güven veren bu tür eylemlere odaklanmalarını daha fazla önermektedirler.

Ancak normal bir kişiyle yanaktan öpüşmenin özgüvenli hissettirmeyeceği, aksine daha kuşku ve endişeli hissettirebilecek olduğu yönünde bazı bilgiler bulunmaktadır.