Lübnan’da limana yakın bir bölgede yaşanan büyük patlama herkesi korkuttu. Beyrut halkı yaşanan patlama sonucunda milyonlarca dolar zarara uğrarken, aynı zamanda halkın çok ciddi panik ve korku içerisinde olduğu bildirildi. Twitter’a yansıyan video görüntülerinde halkın yaralı insanlara yardım için yetkililer ile beraber hareket ettikleri görülürken, özellikle büyük bir ekonomik krizin içerisinden geçen ülkenin çok ciddi sorunlar yaşadığı bildirildi.

Lübnan hükümeti patlamadan kısa süre sonra gerekli kontrollerin yapıldığını ve bunun herhangi bir saldırı olmadığını ve bir sebeple yaşanan patlama olduğunu bildirdi. Halkın savaş endişesine kapılmaması gerektiğine değinen Lübnan yönetiminden önce İsrail’den de açıklama geldi.

İsrail’in Lübnan’a nükleer bomba attığı iddialarının yalan olduğuna değinen İsrail hükümet sözcüsü, bu konuda herhangi bir ilgileri olmadığını ve patlamanın yaşandığından haberdar olduklarını duyurdu. ABD ve Rusya yönetimlerinden konu hakkında açıklama yapılmazken, bu ülkelerin vatandaşları yerel askeri güçlerin hesaplarını etiketleyerek “bu nükleer bomba saldırısı mı?” diye sordu.

Nükleer saldırı veya patlama değil

Uzmanlar bu patlamanın mantar bulutuna benzer görüntüler oluşturduğunu, sıkıştırılmış gaz ve benzer şeylerin bu tür patlamaya sebep olmasının mümkün olduğuna değindiler. Ancak yapılan açıklamalarda hiçbir şekilde bu patlamanın nükleer bomba saldırısı veya patlaması olmadığı, nükleer patlamanın bu kadar az hasar yaratmasının mümkün olmayacağı bildirildi. 2.200 yaralı bildirilirken nükleer bir patlama durumunda ateş topu benzeri görüntülerin ortaya çıkmasının beklendiği, aynı zamanda bomba kuvvetine bağlı olarak 25’ten çok daha fazla ölü sayısı ve çok ciddi reaksiyonların görülmesi gerektiğine değinildi.

Nükleer patlama durumunda uydu sistemleri ve askeri izleme araçlarının saniyeler içerisinde bu durumdan haberdar olacağı, bu durumun tüm ülkeleri hareketlendireceğine değinen uzmanlar, “nükleer patlama olsaydı şimdi her dakika farklı ülkeden açıklama duyuluyor olurdu. Nükleer patlama olsaydı bölge halkının evlerine kapanması ve derhal önlemler alınması istenirdi.” denildi.
Kategori: