Dünyada nasıl oluştuğu konusunda soru işaretlerinin bulunduğu mantarlar ile ilgili bugüne kadar çok sayıda insan bu konuyu araştırdı. Uzmanlara göre mantarların doğada kendi kendine oluşmasında ekolojik sistem ve bitki örtüsü birinci sırada iken, beraberinde onlarca farklı tür mantar olduğu bilinmekte.

Mantarların zehirli olup olmadığını bilebilmek her zaman mümkün olmayabilir. En iyi mantar toplayıcısı bile bir dağ mantarının zehirli olup olmayacağını anlamakta zorluk çekebilir. Bu sebeple özellikle mantar tüketimi konusunda ve toplama konusunda her zaman çok dikkatli olmak gereklidir.

Mantar yıkanmalı mı, fırçalanmalı mı?

Harvard Üniversitesi’nde doktora adayı olan Amanita phalloides, bu konuda sorulara yanıt veriyor. Doktora adayına göre marketlerde satılan ve zehirsiz ve temiz olan mantarların normal olarak yıkanması mümkün olsa ve herhangi bir zararı olmasa da, özellikle mantarların her birinin fırça ile fırçalanması ve kabuğunun temizlenmesinde fayda görülüyor.

Özellikle dış kabukta yer alan olası pislikleri engellemek için yıkamanın ve kurulamanın yeterli olmadığı gibi fırçalama sayesinde ise bu durumun önüne geçilebilecek olduğu, bu nedenle fırçalamanın son derece daha iyi olduğundan söz edilmekte.