Bir süredir etkili olan COVID-19 pandemisi tüm dünyada milyarlarca insanı evlere kapattı. Bazı insanlar sığınaklara girerken, çok nadir insan ise sığınakları olmasına rağmen sığınaklarını aktif olarak kullanmama kararı aldı.

Avrupa, Asya ve ABD dışında Ortadoğu bölgesi ve Türkiye’de de etkili olan pandeminin küresel olarak etkilemediği sadece birkaç küçük ada ülkesi bulunuyor.

ABD son dönemde pandeminin merkezi haline gelirken, 500 binden daha fazla insan ABD’de COVID-19 pozitif vakası olarak biliniyor ve sayıları giderek artıyor. Bazı uzmanlar corona virüsünün tedavisinin sıcak havalar ile kendiliğinden olacağını iddia ederken, son günlerde yapılan çalışmalar virüsün 90 derece sıcaklıkta bile dakikalarca ölmediğini, etil ve izopropil alkolün virüsü öldürmede etkili yöntemler olduğunu gösterdi.

Ancak virüsün sıcak havalarda yok olmayacağına değinen araştırmacılar, bu son çalışmalar ile bunun artık kesin olduğunu, 90 derece sıcaklıkta bile ölmeyen corona virüsünün sıcak 40 derece havalarda ölmesinin beklenmemesi gerektiğine işaret ettiler.

Sokağa çıkma yasakları virüsü tamamen bitirmiyor

Tüm dünyada salgının sona ermesi için ithalat ve ihracatın bile durdurulması, tüm insanların 30 gün süre ile evlerinden asla çıkmayarak yaşaması gerektiğine değinenler var. Uzmanlar bu konuda 30 gün hiçbir insanın sokağa çıkmaması, hiçbir zorunlu çalışma alanlarının bile çalışmaması durumunda virüsün etkisini yitirebileceği ve ortadan kaybolabileceğini, ancak bunun küresel olarak uygulanmasının son derece imkansız olduğuna değiniyorlar.

Kısa süre içerisinde corona virüsünün kimyasal bir tedavisi bulunamaz ise virüsün etkisini azaltacağı, ancak varolmayı sürdüreceği belirtilmekte.
Kategori: