Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ve Dünya Sağlık Örgütü‘nden yapılan açıklamaya bakılırsa corona virüsü sivrisinekler ve diğer sinek türleri tarafından iletilemiyorlar. Batı Nil Virüsü ve daha birçok virüsü insanlara taşıyabilen bu sineklerin corona söz konusu olduğunda ise insanlara virüsü iletemedikleri ve virüsün insanlara bulaşmasının bu sinekler yoluyla mümkün olmadığı belirtiliyor.

ABD ve tüm dünyada binlerce farklı tür sinek bulunduğuna değinen Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), bu sineklerin corona virüsü ilettiğine dair bir kanıt olmadığını ve özellikle en fazla bulunan sinek türü olan sivrisineklerin corona virüsü insanlara bulaştırmasının mümkün olmadığına değiniyor.

Herhangi bir mutasyon durumunda insanlara sinekler yoluyla bu virüsün bulaşabilecek olduğuna değinen uzmanlar olsa da, bunun çok uç bir ihtimal olduğu ve çok zor olduğuna değiniliyor.

ABD’den Türkiye’ye kadar birçok ülkede milyarlarca farklı hayvan türü olduğu ve bunların büyük bir bölümünün corona virüsü gibi virüsleri insanlara bulaştırmasının pek mümkün olamayacağı yönünde görüşler bulunuyor. Bununla ilgili araştırmalar Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından yapılırken özellikle de kısa süre içerisinde sinekler üzerinde çok sayıda araştırma yapılmış olduğu tahmin ediliyor.

Korkmayın, endişe etmeyin ama korunun

Sivrisinekler corona virüsünü size bulaştırmıyor olsa bile çok daha tehlikeli olabilecek virüsleri ve bakterileri vücudunuza taşıma riskine sahiptir. Bunu engellemek için corona virüsü yaymıyor diye sineklerden korunmamak ve koruyucu önlemler almamak doğru olmayacaktır. Sineklere karşı her zaman, her yerde herkes kendisini koruyucu ilaçlar, losyonlar ve benzer önlemler ile koruyarak olası sağlık sorunları yaşamamak için önlemler almalıdır.

Sineklere karşı corona virüsü değil, birçok farklı sebeple korunmak her zaman önlem olarak sizi korur. Ancak sineklerin corona virüsü bulaştırmadığı bilinen bir gerçek ve sinek ısırdıktan sonra corona virüsü olduğunuza dair panik yapmanıza asla gerek yok. Panik yaparsanız en yakın acil sağlık kuruluşuna başvurmak yerine belirtiler mevcutsa bu sinek ısırığından değil farklı enfekte birisiyle temastan kaynaklanıyor olacaktır, en kısa sürede 112 acil yardım hattını arayınız.

Lütfen başkaları ile temas kurmamaya özen gösteriniz.