Adını duyduğunuzda biraz tiksiniyor olabilirsiniz, ama dışkı vücudumuz için en önemli konulardan bir tanesi ve eğer ki dışkı konusunda yaşanan en ufak sorun ölüme kadar varan sorunlar yaratabilir. Dışkı zaman zaman sağlığımız için en büyük göstergelerden bir tanesi olur. Eğer ki bir insan yeterince dışkı çıkaramıyor ise bu durumda bağırsak ve sindirim sistemi sorunları yaşadığına işaret edebilir. Aynı zamanda dışkı sorunları yaşayan insanlar kısa süre içerisinde beklenmedik düzeyde sindirim sorunlarına bağlı olarak ciddi karın ağrısı ve mide ağrısı yaşayabilirler.

Bununla beraber her gün büyük tuvaletinizi yapmak mümkün olmayabilir. Eğer bağırsaklarınız az çalışıyor ise haftada 2 kez bile dışkı yapmanız normal kabul edilebilir. Ancak eğer ki dışkı düzeniniz son dönemde uzun süreli olarak örneğin 1 aydır değiştiyse bir dahiliye doktoruna gitmekte fayda olabilir. Dahiliye doktoru sizden gaita adı verilen büyük tuvalet tahlili isteyebilir ve kan testleri yapabilir. Bu sayede dışkınızda kanama ve benzer sorunlar olup olmadığını görebilir ve sizi sağlık sorununuz varsa bu dışkı sorununu düzeltecek olan önlemler alabilir.

Karın ağrısının sebebi az dışkılama olabilirBüyük Tuvalet Hakkında Merak Edilen Her Şey!

Eğer ki dışkılama az ise bu durumda karın ağrısı yaşamak doğal olarak yaşanabilir. Bunun için en kısa süre içerisinde sorun tekrar ediyorsa bir dahiliye hekiminden randevu almak doğru olabilir. Gastroentoloji bölümü de bu konuda size yardımcı olabilir ancak ilk basamak her zaman için dahiliye hekimi olarak gösterilir ve MHRS randevu sistemi sizi önce dahiliyeye yönlendirir.

Değişim sağlık sorununa işaret ediyor olabilir

Eğer ki dışkılama sıklığınız azaldı veya çok arttı ve 1 aydır geçmiyor, ağrı gibi belirtiler yok ise bile en kısa süre içerisinde bir uzmandan yardım almayı deneyiniz. Bağırsaklarınızda bir sorun olabilir ve bu sorunu gidermek için uzman size kısa süre içerisinde tedavi edici ilaçlar veya öneriler vererek sorunun üzerinden gelmenizi sağlamakta yardımcı olabilir.

Haftada en az 3, en fazla 21 kez

Haftada 3’ten az dışkı kabızlık ve benzer sorunlara işaret ederken günde 3’e kadar dışkı normaldir. Eğer her zaman böyle yapıyorsanız sorun olduğuna işaret değildir. Ancak haftada 21’den daha fazla dışkılama durumu özellikle günde 3’den daha fazlaysa ishaldir ve yardım alınması önerilir.
Kategori: