Tek kullanımlık plastik ürünlere bu kadar bağımlı olma sebeplerimizden bir tanesi hijyenik olması. Bir restorana gittiğimiz zaman plastik olan ürünlerin önümüze gelmesini elbette istemeyiz ancak Starbucks gibi selfservis hizmetlerin sunulduğu bazı gıda ve içecek restoranlarında bu tür ürünlerin olması gerektiğini düşünürüz. Sen ben, o ve diğerleri…

Tek kullanımlık plastik gerçekleri…

Her yıl 300 milyon ton plastik üretilmektedir

Hafif bir madde olan plastikten her yıl dünya genelinde 300 milyon ton üretilmektedir ve bunun 150 milyon tonundan daha fazlası tek kullanımlık plastik ürünlerden oluşmaktadır. Plastik ürünlerin kalan kısmı tek kullanımlık olmayan ürünlerden oluşsa da kullanım ömrü genelde çok uzun değildir ve genelde bir süre gezegene çok büyük zarar verecek bir atık olarak atılmaktadır.

12,7 milyon ton okyanusa gitmektedir

Her yıl atılan plastiklerin en az 12,7 milyon tonunun okyanuslara gittiği ve bu sayının her geçen gün daha fazla artmaya devam ettiği bilinmektedir. Okyanuslara giden plastiklerin özellikle de fabrikalar tarafından ve atık merkezlerince atıldığı bilinmektedir. İnsanların denize attıkları plastik ürünlerde okyanusa kadar binlerce mil yol kat etmektedir.

Yaygın kullanılan ürünler plastikten oluşuyor

Yaygın olarak kullanılan plastik bardak, eldiven, içecek kutuları, yemek kapları ve daha niceleri plastikten üretilmektedir veya büyük oranı plastik içermektedir. Bu tek kullanımlık ürünler daha sonrasında gezegene çok büyük oranda zararlar vermekte ve sonucunda da beklenmedik düzeyde sorunlar yaratmaktadır.

2050’ye az kaldı!

2050 yılına çok var gibi düşünebilirsiniz. Ancak 2050 yılına sizin için çok süre var gibi görünse de gezegen için çok bir zaman kalmadı, aynı zamanda deniz canlıları için de öyle. 2050 yılına gelindiğinde denizler ve okyanuslarda balıklardan daha fazla sayıda plastik olacağı öngörülmektedir.

500 milyardan daha fazla içecek şişesi üretiliyor

Coca Cola tek başına dünyanın en büyük plastik üretici ve tüketicisidir. Coca Cola içecek için üretilen plastik şişelerin büyük kısmından sorumludur ve 500 milyar şişenin büyük kısmının bu markanın çatısı altında olan ürünlerle birlikte çok sayıda olduğu tahmin edilmektedir. Ancak Coca Cola dışında diğer büyük içecek devleri de çok büyük oranda plastik şişeler kullanmaktadırlar.