Grip salgını veya benzer salgınların insan ırkının sonunu getireceğini birçok insan düşünmez. Kara veba olarak bilinen veba salgını bile insan ırkının sonunu getiremedi ancak 200 milyondan daha fazla insanın direkt ve dolaylı olarak ölmesine sebep oldu. İnsanlık tarihinde çok kez salgınlar yaşandı ancak büyük salgınların sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar azdı. Bugün artık insanlar gelişmiş teknolojinin kendilerini kurtaracak olduğunu, tıp dünyasının olası bir salgını hemen kontrol edebileceğini düşünüyor olsa bile maalesef bu günümüzde mümkün değil.

Her geçen gün daha fazla artan salgın hastalıklar ve grip salgınını kontrol altında tutan aşıların daha da güçlenen virüslere karşı daha etkili savaş gerektiriyor. Tüm bu durumlar insan ırkının bir grip salgınından ölüp ölmeyecek olduğu ile ilgili soru işaretlerine sebep oluyor. Hastalıklar İnsan Irkının Sonunu Getirebilir Mi?

Grip insan ırkının sonunu getirebilir ancak…

Grip, HIV ve Ebola salgını gibi salgınların insan ırkının sonunu getirmesi kısa zamanda mümkün olabilecek bir durum. Ancak insanların gelecek yıllarda yaşayacak oldukları belki bilinmeyen daha büyük salgınlar kapıda olabilir ve biz bugünden o salgınları bilemeyeceğimiz için mevcut virüsler üzerinde çalışmak zorunda kalıyoruz. İlaç şirketleri her gün binlerce virüs-bakteri üzerinde çalışmalar düzenleyerek olası sorunların önüne geçmek için çalışıyor.

Grip aşısı her sene bir önceki senenin etken virüslerine göre hazırlanıyor ve grip aşısı olan kimseye %100 grip olmayacağı garantisi verilemiyor.

İnsan ırkının sonunu 2019-nCoV isimli korona virüsü salgını bile getirebilirdi, ancak bugün 30.000’den daha fazla insana bulaşmasına rağmen insanlar bu salgından bir şekilde kurtulmaya başladılar ve iyileşenlerin sayısı daha fazla artmışa benziyor.

Hastalıklardan insan ırkının yok olması beklenmiyorHastalıklar İnsan Irkının Sonunu Getirebilir Mi?

İnsan ırkını yok edebilecek nedenler arasında hastalıklar son sıralarda yer alıyor. Tarihte Dünya dışı etkenler dolayısı ile canlılar yok oldu, göktaşı çarpması sonucunda birçok canlı yok olurken, gelecekte olası nükleer bir savaşın insan ırkını yok edebilecek en önemli tehdit olduğu savunuluyor.

Dünya eğer ki nükleer bir cehenneme dönerse insanların yaşam alanları kısıtlanacak ve bu durumdan dolayı yaşam birden olmasa bile çok kısa süreler içerisinde sona erecek.

Hastalıkların insan ırkını yok etmesini beklemek, özellikle git gide daha fazla gelişen mevcut durumda pek olası görünmüyor. Yine herhangi bir salgın veya devlet eli ile yaratılacak olası bir virüs veya farklı bir nedenle Dünya’ya gelen virüsler insan ırkının ve hayvan ırkının kısaca tüm canlı ırkının sonu olabilecek kadar şiddetli olabilir.

*Grip salgını ve diğer salgınlar genelde kontrol altına alınabilmesine rağmen, gribi anında geçirebilecek herhangi bir ilaç yok. Ancak ağrıyı anında geçiren herhangi bir ilaçta yok. (ağrı kesiciler ağrıyı geçirmez, ağrının hissedilmesini engeller).

Kategori: