ABD, Avrupa ve diğer birçok ülke dünyaya hükmeden teknoloji şirketlerine sahip iken Türkiye’de neden teknoloji şirketi kurulmuyor veya kuruluyor ise neden dünyaya hükmedemiyor? Türkiye’nin sağlık, teknoloji, savunma ve diğer alanlarda aktif olarak bilinen birkaç şirketi olmasına rağmen bunlar milyarlarca dolar gelir elde edemiyor, çok az kişi ve ülke tarafından tercih ediliyor. Türkiye’nin yerli büyük bazı şirketleri olsa da bu şirketler iç pazara hitap ediyor ve çok fazla insanın yine tercihi olmuyor.

Örneğin Vestel ve Arçelik gibi büyük markalar cep telefonundan elektrikli şarj pedlerine kadar birçok alanda üretimleri bulunmakta. Ancak tüm bu şirketler yurtdışına milyarlarca doları bulan satışlar yapamıyor ve bunun bir nedeni olarak ise markaların üretim kalitesi, fiyat ve diğer sebepler gösteriliyor.

Pazarlama, strateji eksikliği

Yerli Türk malı markaların bir bölümünde pazarlama ve strateji konusunda ciddi eksiklikler var. Bunlar arasında ilk sıralarda şirketlerin kendi ürünlerini dışarıya iyi anlatamaması yatıyor ancak bunun arkasında yerli ürünlerin yazılımlarının ve diğer birçok parçasının yurtdışından ithal edilerek sadece toparlanma halinin Türkiye’de fabrikalarda yapılması nedeniyle ürünün detaylarını anlatmak şirketlerin hepsi için olmasa da bazıları için bu şekilde işliyor.

Markalar kendi ürünlerini iyi pazarlamak istiyor olsalar bile parçaların Türkiye’de üretilmemesi veya yerli olmaması, yerli olanların ise kalite bakımından Avrupa, Asya ve ABD pazarlarında yeterli kalitede görülmemesi nedeniyle satış oranları hep düşük kalıyor.

Türk şirketlerinin tarihi çok eski değil, eski olan şirketlerinde son dönemde özellikle teknoloji ve sosyal medyaya yeterince vakit ayırmamış olmasından ve sadece TV reklamları ile sınırlı kalma stratejileri farklı ülkelere yayılmaları ve daha çok tüketiciye ulaşmalarını engelliyor.

Savunma araçlarında üretim az

Savunma araçlarını daha çok ABD’den satın alan bir NATO üyesi ülke olan ve sürekli AB ve ABD’den savunma araçları almaya devam eden Türkiye bu sebeple kendi savunma araçlarını üretmedi. Üretecek gücü olmasına rağmen bunu yapmadı ve son birkaç yıldır bunun eksikliğini özellikle ABD yaptırımları tehditleri dolayısı ile çekmeye başladı.

Türkiye’nin savunma araçlarını üretim konusunda ABD ve AB’deki ortakları ile birlikte hareket ederek daha fazla geliştirmesi mümkün olsa da bunu yapmak için Türkiye dostu senatörler ve Türkiye dostu bir yönetim gerekiyor. Gerek Türkiye’nin mevcut sorunları, gerek ise birçok ülkenin kendi savunma araçlarının bilgilerini ve güçlerini paylaşmaya sıcak bakmıyor olmalarından dolayı bu alanda üretim pek iyi durumda değil.

Gelecekte daha çok ihracat yapılabilir

İhracat konusunda gıda ile ilgili konularda ilk sırada olan Türkiye, bu sebeple diğer alanlara yönelip risk almayı çok fazla tercih etmiyor. Bu da üretim konusunu direkt olarak etkileyen asıl önemli konular arasında olduğundan dolayı Türkiye’nin yerli üretim olan birçok ürününün bile yurtdışı pazarına pazarlanması mümkün olamıyor. Gıda ve tarım alanında başta domates olmak üzere fındık gibi tüketim mallarının dünyada sayılı satıcıları arasında olmasından dolayı bu gücü kaybetmemek için gerekli önlemlerin alınması gerekiyor. Teknolojik ürün satışları 100/90 kazandırırken gıda ise 100/13 gibi az bir kazanç sağlamakta.

Kategori: