Bugün havalimanında oturum düzenleyen Başkan Trump, kısa bir konuşma sonrasında 2020 yılı ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) bütçesine imza attı. 738 milyar dolar değerindeki bütçe içerisinde Türkiye’ye yönelik ağır yaptırımlar ve birçok ülke için askeri yardımlar bulunuyor. Türkiye’ye herhangi bir yardımın bulunmadığı bütçe kapsamında CAATSA yaptırımları ve Rusya merkezli projelere yönelik yaptırımlarda yer alıyor.

Başkan Trump 2 adet F-35 savaş uçağının arasında imzaladığı bütçe ile ilgili olarak son 10 yılın en büyük askeri personel zammının yapılacak olduğunu ve askeri personelin daha fazla maaş almasının ABD’nin önceliklerinden bir tanesi olduğunu göstermiş olduklarını belirtti.

4.7 trilyon dolarlık 2020 bütçesi

Dünyanın en büyük 2020 bütçesine sahip olan ABD 2020 yılında tam 4.7 trilyon dolar para harcayacak. Dışişleri Bakanlığı 40 milyar dolarlık bütçeye sahip olacak ve gerekli görülürse daha fazla bütçe talep etmesi mümkün olabilecek.

ABD’nin 4.7 trilyon dolarlık bütçesi Türkiye gibi ülkelerin bütçesinden onlarca kat daha fazla ve bu bütçenin kontrol ve yönetimi oldukça iyi düzeyde tutuluyor. ABD’de her yıl bütçe görüşmeleri son derece uzun ancak anlamlı bir şekilde sona eriyor.
Kategori: