Beyindeki Bazı Bilgileri Silmek Mümkün

İsrail’in Weizmann Bilim Enstitüsü’nden araştırmacılar, insan beyninde farelerde yapılan başarılı deneyden sonra hafızanın belirli bölümlerini silmenin mümkün olduğuna inanmaya başladı.

Dünyanın birçok bölgesinde insanlar bazı bilgileri ve hatırladıklarını unutmak istiyor. Ancak bu bilgileri unutmak çoğu zaman onlar için maalesef mümkün olmuyor. Mesela çocuklukta yaşadıkları travmalar dolayısı ile gelecekte endişe içerisinde yaşayacak milyonlarca insan var ve bu insanların sayısı aslında genele bakıldığında 100 milyondan daha fazla olarak karşımıza çıkıyor.

ABD ve diğer ülkelerde son dönemde özellikle beynin bölümleri ile nöronlar arasındaki iletişimlerin hafızanın belirli bölümlerine kayıt yaptığımızı gösterdiği, bunun özellikle bazı bilgileri unutturmak için bilim dünyasının çok daha başarılı yöntemler tercih etmesinin önünde hiçbir engel olmayacağına işaret ettiğinden söz ediliyor.

İsrail’in Weizmann Bilim Enstitüsü’nden araştırmacılar, insan beyninde bazı bilgileri unutturmanın beynin bazı bölümlerine gerekli işlemler yapılarak mümkün olabileceğini, bunu yaparken kısa süre içerisinde olmasa bile uzun süre içerisinde bazı bilgileri unutmanın mümkün olabileceğine değiniyorlar. Kişinin hemen bir bilgiyi unutmasının nasıl mümkün olabileceği henüz hiçbir uzman tarafından bilinemiyor ve bu konuda yapılan çoğu araştırmadan net bir sonuç çıkmıyor.

Bir İnsan Nasıl Unutur?Beyindeki Bazı Bilgileri Silmek Mümkün

Yapılan çalışmalara göre insan beyninde bazı bilgileri unutmak için özellikle belirli bölgelere yönelik hareket etmek gerekiyor. Eğer ki kişi çok yeni bir bilgiyi unutmak istiyor ise günümüz dünyasında bu durumun mümkün olmadığı biliniyor.

Ancak çok eski bilgilerin unutulmasında bilimin fareler üzerinde İsrail’de yapılan deneylerde başarılı olmaya yönelik adımları olduğundan söz edebilmek mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kimyasal Hadım İşe Yarar Mı? – Pedofili Suçlularına Kimyasal Hadım İnsan Haklarına Aykırı Mı?

Kimyasal Hadım İşe Yarar Mı? – Pedofili Suçlularına Kimyasal Hadım İnsan Haklarına Aykırı Mı?

Coronavirüs Salgını Sırasında Yüzmek, Tatile Gitmek Ne Kadar Güvenli? Merak Edilen Soruların Yanıtı

Coronavirüs Salgını Sırasında Yüzmek, Tatile Gitmek Ne Kadar Güvenli? Merak Edilen Soruların Yanıtı