Eğtim seviyesi düştükçe kurallara uyan insanların oranı bir o kadar azalıyor. Türkiye’nin merkezi bölgelerinde özellikle önlemlere daha fazla uyulduğu gözlemlenirken, özellikle eğitim seviyesinin daha düşük olduğu kişiler arasında önlemlere ve tedbirlere uyum oranının son derece az olduğundan söz ediliyor.*

Sosyal medyada ortaya atılan görüntülerde çok sayıda kıraathane ve benzer alanda vatandaşların sosyal mesafe kurallarına uymadığı, işletmecilerin bu kurallara uygun masaları ayırmadığı ancak herhangi bir cezai işlemin uygulanmadığından söz ediliyor.

Ancak durum sadece Türkiye’de geçerli değil, tüm dünyada insanların bir bölümü tedbirlere asla uymuyor ve bu sebeple corona virüsü vakalarının sayısı giderek daha fazla azalacağı yerde bazı günlerde daha fazla artıyor.

Corona Virüsü 2. Dalgası Mı Geldi?Corona

Bugün 1.400’ün üzerinde vaka sayısı açıklandı ve T.C. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya sitesi Twitter üzerinden kendi hesabından açıklama yaptı. Vaka sayısının giderek artış gösterdiğine değinen Koca, vatandaşların gerekli uyarıları dikkate alması gerektiğine değindi.

ABD’de vaka sayısının giderek azalırken, bazı bölgelerde ise vaka sayılarında ciddi oranda artış gözlemlendiğinden söz ediliyor. Türkiye’de de son dönemde özellikle Doğu illerinde vaka sayılarında beklenmedik düzeyde hızla artışların yaşandığından söz ediliyor.

Ancak Sağlık Bakanlığı bu konuda resmî bir açıklama yapmazken, kısa süre içerisinde 2. dalganın gelip gelmeyeceği soru işaretlerine sebep oluyor.

Corona virüsünün 2. dalgasının gelip gelmeyeceği merak edilirken, bu dönemde özellikle corona virüsü 2. dalgasının gelip gelmediği hakkında uzmanlar 2. dalganın gelmediğini, ancak kış aylarında 2. dalganın çok daha güçlü bir şekilde gelmesinin kaçınılmaz olabileceğinden söz etmekteler.

*Güncellenecektir