Binlerce yıl önce insanlar akşam yemeğinde ne yiyeceklerini düşünmüyordu. Ancak akşam yemeğini nasıl avlayacak olduklarını, ölüp ölmeyecek olduklarını düşünüyorlardı. Tüm bunlar o dönemde insanların kendilerini korumak için stres yapmasına, buna bağlı olarak ise kendilerini daha fazla korumaya yönelik olarak evler ve yapılar inşa etmeye başlamasına sebep oldu.

İnsanlar binlerce yıl sonra bugün bile stres, sorun ve sıkıntılarla karşı karşıya. Bilimadamlarına göre insanlar yaşadıkları sıkıntı ve stres dolayısı ile ciddi sorunlar yaşayabildikleri gibi, zaman zaman bu sorunlardan daha güçlü çıkmaları mümkün olabiliyor.Sıkıntı Ve Sorunlar Bizi Daha Güçlü Kılar Mı?

Yaşadığımız sorunlar ve sıkıntılar bizim hayata daha güçlü, daha kararlı ve daha azimle tutunmamızda temel faktörler olabilir.

Bugün kimsenin çalışmaya ihtiyacının olmadığı, kimsenin üretim yapmaya gereksinim olmadığı bir dünyada yaşıyor olsaydık herkes daha umursamaz olurdu. Ancak böylesi bir durumda insanların daha farklı sıkıntıları, daha farklı sorunları olabilirdi.

Psikologlar bu sorulara yanıt veriyorSıkıntı Ve Sorunlar Bizi Daha Güçlü Kılar Mı?

Psikologlar Richard Tedeschi ve Lawrence Calhoun, bu konuda insanların özellikle büyük travmalar yaşadıktan sonra hayata daha iyi, daha güçlü bakabildiklerini ifade ediyorlar. Başarılı bir şekilde stresten ve sorunlardan kurtulan, intihar gibi yöntemleri denemeyen insanlar bu sayede yaşamlarının geri kalanında sorunlarla daha iyi mücadele edebiliyor.

Bir cerrahın doktor olmadan hemen önce ne büyük sorunlarla karşı karşıya kaldığına değinen çok sayıda psikolog, bu kişilerin zamanla daha fazla tecrübe kazandıklarını ve bunun bir sonucu olarak daha fazla stres ve sıkıntıya karşı savaşabildiklerini ifade ediyorlar.

Kendimizi korumak zorunda olduğumuzu unutmamalıyız

Uzmanlara göre eğer bir insan kendisini korumaktan vazgeçmeye çalışır, sorunların ve sıkıntıların hiçbir zaman üzerine gitmez ise hayatından vazgeçmesi daha mümkün olabilir. Özellikle ekonomik sıkıntı yaşayanların bu tür olaylara daha yatkın olduğunu ifade eden psikologlar, böylesi durumlara karşı insanın kendi önlemini alması ve yardım alarak hareket etmesi gerektiğine dikkat çekiyor.
Kategori: