Dünya Sağlık Örgütü (WHO) merkezinden yapılan açıklamada tüm ülkeleri kapsayacak ulusal acil durum kararı alındığı resmî kanallarla doğrulanmış oldu. Çin’de başlayan Wuhan virüsü nedeniyle geçtiğimiz birkaç gün önce ulusal acil duruma gerek olmadığını düşünen ancak giderek artan virüs salgını sonrasında acil durum ilan etmek zorunda kalan WHO, ulusal acil durumla ilgili olarak devletlerin acil olarak harekete geçmesini istedi.

Bu kararın Çin’in ‘yetersiz’ olduğu için değil, tüm insanları korumak olduğunu açıklayan Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Çin ile ticaret yapmaya devam edilmesi, normal düzenin aynı şekilde korunmasına yönelik adımların atılması gerektiğini bildirdi.

8.000 insana bulaştı, bilinmeyen binlerce insan varDünya Sağlık Örgütü Uluslarası Acil Durum İlan Etti

Bilinmeyen binlerce Wuhan virüsü bulaşmış insan olduğu tahmin ediliyor. Ancak bu insanların henüz semptomlar göstermiyor olmaları, nezle, grip veya benzer hastalıklar var diyerek geri gönderildikleri tahmin ediliyor. Koronavirüsün belirtileri burun akıntısı, hafif ateş ve öksürük gibi grip, nezle ve benzer üst solunum yolu hastalıklarına benzediği için tespit edilmesi ve akla gelmesi eğer bir kişi Çin’e gitmediyse çok daha zor olabiliyor.

Türkiye’de henüz kimsede coronavirüs salgını görülmezken, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yapılan uyarı sonrasında bazı ülkelerin Çin vatandaşlarına geçici süre vize vermeyebileceği ve ülkeye sokmayabileceği tahmin ediliyor.

Gerekirse Çin vatandaşlarına seyahat yasağı uygulanabilir

Dünya Sağlık Örgütü Uluslarası Acil Durum İlan Etti

Gerekli görülürse Çin vatandaşlarına seyahat yasağı kısa süreli bile olsa devreye sokulabilir. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve diğer uluslararası kurallar gereğince hiçbir Çin vatandaşının Çin yönetimi tarafından seyahat hakkının kısıtlanması mümkün değil. Ancak Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından ilan edilen ulusal acil durum sonucunda Çin yönetimi böyle bir karar alabilir. Çin bu kararı almazsa farklı ülkeler geçici süre Çin vatandaşlarının farklı ülkelere seyahat etme hakkını haklı olarak ve doğal bir önlem olarak engelleyebilir.

Çin vatandaşlarının özellikle Wuhan’da yaşayanların daha fazla endişeli oldukları bilinmesine rağmen, Wuhan’dan çıkışların yasak olduğu ancak Çin anakarasının tamamında Wuhan virüsünün görüldüğü bildiriliyor.

Bu nedenle ülkede ciddi bir salgın olduğu, bu salgına karşı Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından ulusal acil durum ilan edilmesinin en doğru karar olduğu kesin.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yeni açıklama yaptıDünya Sağlık Örgütü Uluslarası Acil Durum İlan Etti

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) merkezinden bu dakika yapılan açıklamada,  “Corona virüsü, Çin ile birlikte diğer ülkelere de yayıldığı için uluslararası halk sağlığı açısından acil durum ilan edildi”  denildi.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, ulusal acil durum kararı almalarının ardında Çin’in güçsüz veya virüsü engelleyemeyecek olmasını değil, sağlık sistemi çok daha zayıf olan ülkelerde bu salgının görülmesi durumunda önüne geçilmesinin mümkün olamayabilecek hale gelmesi endişesi nedeniyle bu karara imza attıklarını açıkladı.

Çin yönetiminden ise konu ile ilgili herhangi bir basın açıklaması henüz yapılmış değil.