İnsanlar hayvanlar hakkında binlerce yıldır henüz kesin bilgi sahibi değiller. Genel olarak bazı hayvanların özelliklerini biliyoruz, mesela köpeklerin neden kuyruklarını salladıklarını asla öğrenemeyeceğiz.

Bu tür konularda yapılan araştırma çalışmalarının sonucunun da %100 doğru olamayabileceği her zaman bilim dünyasının tartışma konusu oluyor. Oregon State Üniversitesi’nden hayvan bilimcisi Kristyn Vitale, kediler hakkında sık gündeme gelen ”kediler kesinlikle nankör varlıklardır” ifadesine karşı aslında kedilerin sahiplerine çok daha fazla bağlı olduklarını açıkladı.Araştırma: Kediler sahiplerine köpeklerden daha fazla bağlılık gösterdi

Kedilerin özellikle sosyal medyada yayınlanan görüntülerde sahipleri bayılma numarası yaptığında bile yanlarına gitmemesi, zaman zaman haberlerde ”kediler ölen sahibini yediler!’ haberleri bunlara sebep oluyor. Bir hayvanın sahibinin ölmesi durumunda evde yiyecek herhangi bir mama bulamaması durumunda ilk olarak olmasa bile sona yakın aşamalarda sahibini yemeye başlayabilecek olduğu bilinen bir gerçek.

Bu sadece kediler için değil, neredeyse tüm hayvanlar için geçerli. İnsanlar olarak biz nasıl ki olası bir kıyamet senaryosunda ‘ne bulursam yemek zorundayım’ diye düşünüyorsak, hayvanlarda olası aç kalma durumlarında bunu yapıyorlar.

Ekip onlarca kediyi test etti

Oregon State Üniversitesi’nden hayvan bilimcisi Kristyn Vitale ve ekibi, 79 yavru, 38 yetişkin kediyi test etti.

Test sırasında birinci turda, yavru kediler ve onların bakıcıları, bir odaya yerleştirildi, sahipler bir daire içerisine oturtuldu. Kedi daireye girerse, insan onunla etkileşime girebilir fiziksel konumda olacaktı. İki dakika sonra sahibi kediyi yalnız bırakarak dairenin içerisinden ayrıldı. 2 dakika sonra sahibi tekrar daireye oturmak için odaya geri döndü ve test bu şekilde başladı.

Tüm test video kaydına alındı ve bilimadamları, kedilerin bağlanma tipini sınıflandırmak için videoyu analiz etmeye çalıştılar.

Araştırma: Kediler sahiplerine köpeklerden daha fazla bağlılık gösterdiYetişkin kediler teste sadece bir kez katılmışlardı, ancak yavru kediler iki kez – başlangıçta bir kez – ve iki ay sonra, yavruların 39’u altı haftalık bir eğitim ve sosyalleşme kursundan sonra tekrar test edildi.

Yavru kedilerin %64.3 oranında kedilerin sahiplerine bağlı oldukları ortaya çıkarıldı.

Yetişkin kediler benzer oranlar gösterdiler: %65,8’i güvenli bağlanma gösterirken yüzde 34,2’si sahiplerine güvenle bağlı değildi.

Kediler sahiplerini hatırlıyor mu?Araştırma: Kediler sahiplerine köpeklerden daha fazla bağlılık gösterdi

Uzun süre boyunca kedilerin sahibinden ayrı kalması durumunda yıllar sonra geri döndüğünde sahiplerini hatırlayıp hatırlamadıkları konusu bir soru işareti olarak kalmakta. Kedilerin evde bakımı son yıllarda daha fazla artarken, özellikle çok sayıda kedi bakanlar ısrarla kedilerin kendilerine daha fazla bağlı olduklarını ve köpeklere göre daha ‘iyi’ olduklarını iddia ediyorlar. Elbette bunun bilimsel bir açıklaması yok.