Eylül ayı enflasyon oranı %9 seviyesine düştü, kime göre TÜİK’e göre! Enflasyon oranları son yılların en fazla konuşulan konularından birisi. TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranı ile gerçek hayatta market ve pazardaki fiyatlar, sanayideki fiyatlar birbiri ile tutmuyor. Daha yeni otoyollara %20 zam geldi, peki neden? Enflasyon düştüyse neden elektrik faturalarına %14.90 oranında zam geldi? Bunu tartışmanın zamanı.

Dünyanın en yüksek enflasyon oranları arasında Türkiye Cumhuriyeti var ve enflasyon oranları düşük gösterilse de gerçek hayat ile TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranları birbirini tutmuyor. Bundan 1 yıl önce 10 TL olan bir ürün bugün 50 TL ise enflasyon %10 ve altı değil, %40 ve üzeri olmalı. Tek ürün üzerinden enflasyon hesaplanmaz ancak bu kadar düşük enflasyonun bu piyasa şartlarında olması hiç mümkün değil.

Dolar Kuru Artmıyor, Zamlar Artıyor

Enflasyon Tek Haneye Düştüyse Neden Zamlar Artıyor?

Pazar, market ve AVM’lerde fiyatlar rekor düzeyde artıyor. Kışlık yetişkin montların fiyatı kaliteli ürünlerde 600 TL’nin biraz daha üzerinde seyrederken, çocuk montları 200 TL civarında seyrediyor. Giderek artan gıda fiyatlarını düşük açıklanan ve gerçeği yansıtmayan enflasyon rakamları düzeltmediği gibi daha da kötü hale getiriyor. TÜİK verilerine göre bugün bir ürünün fiyatının %10 ve üzerinde artmaması gerekirken, daha yeni elektriğe %14.90 zam yapıldı, otoyollar %20 zamlandı. Toplam %34.90 oranında yapılan bu zam son 1 ay içerisinde yapılanlar. 3 ay içerisinde %45 üzerinde zam gören ürünler var ve bunların sayısı giderek artıyor.

Doğru Olmayan Enflasyon Rakamı Gerçeği Değiştirmiyor

Enflasyon Tek Haneye Düştüyse Neden Zamlar Artıyor?

Doğru açıklanmayan enflasyon oranın gerçek fiyatları etkilemediği gibi maaş zamlarına ise etkisi var. Eğer enflasyon gerçek rakamı açıklansaydı alacak olduğunuz maaş zammı 300 TL olacaksa şimdi 100 TL olacak ve %200 oranında az maaş alacak ve aldığınız zammı gelen zamlara bile yetiştiremeyeceksiniz. Bu politikanın doğru olmadığı bir dönemde vatandaşın ne yapacağını ise zaman belirleyecek.

Vatandaş %30 Üzeri Diyor

Enflasyon Tek Haneye Düştüyse Neden Zamlar Artıyor?

Vatandaşlar real enflasyon oranının %30’un çok üzerinde olduğunu düşünüyor. Sosyal medyada #enflasyon başlığı altında birçok vatandaş elektriğe ve diğer ürünlere gelen son 3 aydaki zamların %30 ve üzerinde olduğundan yakınıyor. Giderek artan enflasyon oranının düşük gösterilse bile ekonomistler bu yıl sonunda normal değerlere daha yakın enflasyon oranlarını göstermenin gerekli olacağını, tek haneli enflasyonun doğru olmadığını açıkladılar.

Enflasyon oranlarının düşük olduğu ülkelere göre Türkiye çok yüksek zamların uygulandığı bir ülke ve giderek artan bu zamlar vatandaşların ekonomisini daha fazla zorluyor.

Dünyada Enflasyon Oranları 2019

Enflasyon Tek Haneye Düştüyse Neden Zamlar Artıyor?
Kategori: