Grip aşısı son birkaç yıldır tartışma konusu. İnsanlar grip aşısı olmanın doğru olup olmadığı konusunu sorgularken, bir tarafta ise grip aşısının yararlı mı, zararlı mı olduğu hakkında sorularına sürekli her yıl yanıt arıyorlar. Grip aşısı olan da olmayan da grip olabilir, bunu engelleyebilecek yeni bir teknoloji henüz yok ve gelecekte de bununla ilgili gribi tamamen engelleyebilecek bir aşı olmayacak olduğu biliniyor. Belki bugün daha fazla korumaya yarar sağlıyor olsa da grip aşıları insanlar tarafından pek güvenilmiyorlar.

Grip aşısının içeriğinde ne olduğu veya neler olduğu hakkında bazı firmalar açıklamalar yaparken, günümüz dünyasında grip aşıları hakkında soru işaretleri de yok değil.

Olan Bile Grip Oluyor

Grip Aşısı: Olanlara Özgüven, Olmayanlara Endişe Veren İlaç!

Grip aşısı olan da olmayan da grip olabiliyor. Peki o zaman neden grip aşısı oluruz? Grip aşısı olduğumuz zaman daha çok korunuruz ama gidip virüsle enfekte olmuş olan bir insana yaklaşır ve aynı evi paylaşırsanız bu durumda grip olma ihtimali aşı olmayan birisi ile neredeyse eşit olabilir.

”Aşı oldum grip olmayacağım” diye bir şey yok!

Grip Aşısı: Olanlara Özgüven, Olmayanlara Endişe Veren İlaç!

Grip aşısı olduğunuz zaman hiçbir zaman grip olmayacağınız anlamına gelmiyor. Tam aksine eğer grip aşısı olduğunuz için buna güvenerek hareket edip gripli insanların yanında oturur, veya virüsle dolu bir bardaktan su içer, gripli kişi size karşı hapşırmaya çalışır ve bunu engellemezseniz nur topu gibi bir gribiniz olur. Grip aşısının ne anlamı kaldı? Grip aşısı sadece belirli bir koruma sağlar. Bazı doktorlar grip aşılarının yararlı olmadığını, daha tehlikeli olduğunu açıklarken, bazıları da sadece belirli insanların grip aşısı olmasını öneriyor.

Kimler Grip Aşısı Olmalı?

Grip Aşısı: Olanlara Özgüven, Olmayanlara Endişe Veren İlaç!

 • 65 yaşından büyük kişiler
  • Diyabetliler
  • Astım hastaları
  • Kronik akciğer hastaları (Bronşit vb…)
  • Kronik kalp ve damar sistemi hastaları (koroner arter hastaları)
  Bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler (kronik olarak kan hastalığı olanlar, hemoglobinopati olanlar)
  • Kanser hastaları
  • İmmunsupresif ilaç kullananlar
  • Huzur evi ve bakım evi, okul, toplu iş yerleri vb. ortamlarda çalışanlar ve yaşayanlar.
  • Sağlık Çalışanları

Bu kişiler grip olmamak için değil, gripten daha fazla korunmak için grip aşısı olmalılar. Aksi halde gribe yakalanmaları daha kolay ve hızlı olabileceği için bu kişilere zaten devlet tarafından da verilen ücretsiz grip aşıları olabiliyor. Sağlık kuruluşlarına başvurarak bu aşıyı olup olmama konusunda görüş alabilirsiniz.

Engelliler için grip aşısı zorunluluk değil. Eğer bağışıklık sistemi zayıf olan engelli iseniz grip aşısı olmak faydalı olabilirken, gözünden engelli olan veya başka bir engeli olup vücudunu ve organlarını etkilemeyen engeli bulunanlar grip aşısı olmasına gerek yok.
Kategori: