Bankalar hiçbirimiz için halk arasındaki tabirle ‘babamızın hayrına’ çalışmıyor. En ufak bir kazançları olmasa size güler yüzle hizmet sunmaları, size destek olacak binlerce lira değerindeki kredileri verecek durumdaları yok. Bankalar yaptığı her indirim ve kampanyada bile sizden belirli paralar almayı hesap ediyorlar ve bunu yapmak zorundalar.

Aksi durumda bugün banka denen kurumlar olmaz ve herkes parasız kalırdı. Bankalar olmasaydı küresel ekonomi bu kadar büyük bir yere varamaz, Dünya çok daha fakir, çok az gelişmiş ve yerinde sayan bir yer olurdu.

İnsanlar bugün için trilyonlarca dolar değerinde olan varlıklarının tamamını bankalara borçlu olmasalar bile bunların büyük bölümü bankalar tarafından korunuyor. Bankaların özellikle de tüm dünyada insanların nakdi varlıklarını korudukları yer olması bunun önemli kanıtlarından bir tanesi. İnsanlar bugün evlerinde para saklamanın en riskli durum olduğunu biliyorlar ve artık bankalara çok daha fazla güveniyorlar.

İflas Edersem Kredi Çekebilir Miyim?İflas Kredi Almaya Engel Mi?

Eğer iflas ettiyseniz kredi çekmek için önünüzde bazı engeller vardır. Bu engellerden bir tanesi borcunuzun en azından ödenmemiş olan bölümünü ödemeniz genellikle bankalar tarafından birinci şart olarak istenir. Ancak her ülkede sistem farklı olduğu gibi, bankadan bankaya durum değişebilir. Özellikle bu dönemde iflas ederseniz bankalar size daha fazla destek olabilecek planlara sahiplerdir.

Bu planlar arasında corona virüsü destek kredileri ve kredi kartları gibi durumlar olduğu gibi, iflas durumunda bankalardan koşulsuz şartsız bir yardım beklemek asla doğru olmayacaktır.

Birinci şart olarak ödenmemiş olan borcun taksitlerinin ödenmesidir. Eğer krediniz yoksa ve sadece işyeriniz iflas ettiyse durum nispeten daha basit ve daha kolay olabilir.

Bu tür durumda ise bankalar size gelirinizi soracaktır. Ne kadar gelire sahip olduğunuzu söyleyebilir, en kötü durumda bir işyerine girerek çalışmaya başlayabilir ve bu sayede kredi çekebilirsiniz. Eğer zaten kredi puanlarınız iyi ise ve tek seferlik bir bu tür durumla karşı karşıya kaldıysanız bankaların size kredi vermeme gibi hakkı olsa bile genelde çok yüksek miktarlarda kredi istemediğiniz sürece kredi vereceklerdir.

Ne İçin Kredi İstiyorsunuz?İflas Kredi Almaya Engel Mi?

Eğer daha önce iflas ettiyseniz ve şimdi kişisel ihtiyaçlarınız dolayısı ile kredi istiyorsanız bu durumda yine bankalar sizin gelirinizi soracaktır. Geçmişte kredi ve kredi kartı ödeme sorunlarınız büyük oranda olmadıysa iflas etmiş olsanız bile iflas etmeniz bankanın nazarında pek fazla kararlarını değiştirmeyecektir.

Kategori: