İran’da göstericiler sokaklarda protestolara devam ederken birçok insan hükümetin bu kararından ötürü hükümetin istifa etmesini ve artık farklı bir hükümetin ülkeyi yönetmesi gerektiğini düşünüyor. İran hükümeti ise bu konuda herhangi bir istifaya izin vermezken, hükümetin aktif olarak seçimler olmadan çalışmalarına devam ettiği ve bu konudan dolayı yine dış güçleri suçladığı medyaya yansıyor.İran’da İnternet Erişimi Tamamen Kesildi, Hükümetler İstediklerinde İnterneti Kesebilir Mi?

İran hükümetinin bu konuda yaşanan karışıklıklar sonrasında halkı uyarması ve halkın derhal evlerine dönmezler ise cezalandırılacak olduklarını açıklaması ülkede üniversite öğrencilerinin de tepkisini çekti ve öğrenciler hükümetin kendilerini ve halkı asla tehdit edemeyecek olduğunu açıkladı. Hükümetin zamları derhal geri çekmesi gerektiğine, aksi durumda ise protestoların daha da fazla artarak devam edecek olduğuna değinen İran halkı, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin ise interneti açması gerektiğini açıkladı.

İran 3 gündür internete erişemeyen bir ülke

Kuzey Kore gibi olan İran’da 3 gündür Kuzey Kore’ye göre daha kötü durumda. Kuzey Kore’de insanlar interneti bilmedikleri için internet ihtiyacına sahip değiller. Ancak İranlıların büyük bölümü interneti biliyor ve internet üzerinden yapılacak olan işlerine devam edemiyor, bankalardan para çekemiyor ve daha kötüsü internetsiz olduklarından ötürü birçok işlemi yapamaz duruma girdiler.

İsteyen her hükümet interneti kapatabilir mi?

Evet. Bugün interneti özel şirketler sağlıyor olsa bile hükümet tarafından istenmesi durumunda internet Türkiye’de bile kapatılabilir. İnternete uydu cihazları ile erişmek bu tür durumlarda mümkün olsa da bunlarda çok fazla maliyet gerektiren ve herkes tarafından aktif olarak kullanılması mümkün olmayan şeyler. Bu sebeple hükümetler eğer ki özel şirketlere ”interneti kapatın” der ise bu şirketlerde bunu uygulamak zorundalar. Aksi durumda yine hükümet zor güç kullanarak istenen her ülkede internet erişimini sonsuza dek kapatabilir.İran’da İnternet Erişimi Tamamen Kesildi, Hükümetler İstediklerinde İnterneti Kesebilir Mi?

Dünya ve ülke vatandaşlarından gelecek tepkiler sonrasında internet bir şekilde açılmak zorunda kalacak olsa da bu süreye kadar yaşanacak milyarlarca dolarlık zarar ise yine halkın cebinden çıkmak zorunda kalabilir. İran’da olduğu gibi bankaların zarar görmesi ve internet sorunları nedeniyle bir sonraki hamle daha ağır zamlar yapmak olacak ve özellikle sadece internet üzerinden işlerine devam eden birçok insan belki de işsiz kalabilecek.

Hükümetleri engelleyecek bir güç var

Hükümetlerin interneti her istediğinde kesmesini engelleyecek bir yargı gücü İran’da yok. İran tarafsız yargının olmadığına inanılan ülkelerden birisi ve bu sebeple ülkede yargı hükümeti durdurmuyor. Ancak bağımsız bir yargının internet erişiminin kesilmesine karşı çıkabilecek ve bu kararın uygulanmasını engelleyebilecek olduğu biliniyor.

Örneğin hiçbir Avrupa ülkesinde bu duruma müsade edilmesi mümkün olmazken, ABD’de de bu durum asla mümkün değil ve akla hayale bile getirilemeyecek bir engel. Ancak bağımsız ve tarafsız yargı erklerinin olmadığı ülkelerde bu ve buna benzer yasaklar ile insanlar beklemedikleri problemler yaşayabiliyorlar.İran’da İnternet Erişimi Tamamen Kesildi, Hükümetler İstediklerinde İnterneti Kesebilir Mi?

Birçok ülkede insanlar interneti her gün kullanırken, İran’da da internet özellikle gençler tarafından çok fazla ve sık sık kullanılan bir hizmet olarak biliniyor. İran internet hızları konusunda çok düşük hızlar sunan bir ülke ve büyük altyapı sorunları mevcut olan ülkeler arasında ilk sıralarda yer almakta.