Corona virüsüne bağlı sebepler sonucunda tüm dünyada maske ve eldiven kullanımı arttı. Eldiven takmanın kamusal alanda tavsiye edilmemesine rağmen çok sayıda insan özellikle bu dönemde olmasa bile birkaç hafta önce rekor seviyede vakaların geldiği dönemde lateks eldivenler takmaya devam ettiler. Çok sayıda insanın her gün milyarlarca maske ve eldiven kullanması plastik kullanımını rekor düzeyde artırdı.

Tüm dünyada plastik kullanımı rekor kırarken, üzerine bir de lateks eldivenlerin eklenmesi ve milyarlarca maskenin üretilip anında tüketilmeye başlaması soru işaretlerine neden oldu. Bilimadamları özellikle okyanuslarda eldiven ve maskelerin bu dönemde artıştan dolayı çok fazla sayıda birikmeye sebep olacağını dile getirirken maskeler ile dolup taşan İstanbul’da ki denizlerin bile bugünden çok fazla kirlendiği görülmüştü.

Maske kullanımının ve eldiven kullanımının ardından hemen çöpe atılması uyarısında bulunan uzmanlar, bu ürünlerin cerrahi ürünler olabildiğini ve bu ürünlerin kişiye özel ve tek kullanımlık olarak üretildiğini belirtti. Lateksin doğada kendiliğinden çözündüğünü ve ortalama birkaç yıla bile kalmadan çözünebildiğine değinen uzmanlar, tek kullanımlık kişisel ürünlerin asla geri dönüştürülmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Maske ve eldivenlerin geri dönüşüm kutularına atılmasının daha fazla tehlike ve daha fazla masraf yaratacak olduğu, aynı zamanda çok büyük sağlık sorunlarına sebep olabileceğine değinen uzmanlar, “lateks eldivenler ve tek kullanımlık maskeler dışında kalan kumaş maskelerde geri dönüşüm kutuların asla atılmamalıdır. Bu ürünler üzerinde çok sayıda mikrop barındırır ve bu ürünlerin atılması gereken yerler çöp kutuları olmalıdır!” dedi.

Mutlaka Çöpe Atın!

Eldivenler ve maskelerinizin her birini çöp kutularına atmak gerekiyor. Bu ürünlerin çöp kutusuna atılmadan önce mümkünse bir poşete sarılarak atılmasının çevre için daha fazla güvenilir olacağı, bir çöp poşetine atılarak ayrı bir şekilde çöpe atılmasının çöpçüler ve toplayıcılar için bu dönemde özellikle çok daha fazla güvenlik sağlayacağından söz edilmekte. Ancak bu ürünleri ayrı bir çöp poşetine koyarken özellikle dikkat edilmesi gerekenin ellerin iyice dezenfekte edilmesi ve poşetin iyice bağlanarak çöp kutusuna atılması gerektiği yönünde olduğu belirtilmekte.

*Eldiven ve maskeleri geri dönüşüm kutularına asla atmayınız!
Etiketler:

,