Washington yönetimi uzunca bir süredir uçak gemisi konusunda yeni adımlar atmaya devam ediyor. Geçen gün yanan savaş gemisinden sonra uçak gemisinin yandığı gibi karmaşık haberler ortaya çıkarken yanan savaş gemisiydi ve uçak gemisi değildi.

ABD bugün açık ara farkla çok büyük savaş gemilerine sahip durumda olan büyük bir savaş gücüne sahip. Aynı zamanda 9 aktif savaş gemisine ek olarak yeni savaş gemisi yapımlarının sürdüğü tahmin ediliyor ve bu gemilerin özellikle ABD’nin ve ABD halkının güvenliği açısından son derece önemli olduğu belirtiliyor.

ABD halkının güvenliğini sağlamak için özellikle de çok önemli olan bu uçak gemileri aynı zamanda  bizlerin güvenliği açısından da oldukça önemli. ABD’nin müttefiki olan ülkeler bu uçak gemileri sayesinde kendilerini daha güvende hissederken, özellikle de Türkiye gibi NATO üyesi müttefik ülkelerin korunması adına da bu gemilerin aktif olarak kullanılabilecek durumda olduğu bilinmekte.

Uçak gemileri üzerlerinde binlerce uçak gemisini barındırıyor ve bu gemiler dakikalar içerisinde binlerce KM ötedeki füzeleri ve düşmanları vurabiliyor. Üzerlerinde nükleer füzeler taşıyan bu uçaklar, ABD’nin gönderdiği bölgelerde çok daha fazla güvenlik sağlamakla da sınırlı kalmıyor, aynı zamanda okyanusların ve denizlerin güvenliği açısından önemli olduğu ifade ediliyor.

Uçak gemilerine sahiptir.

En büyük savunma gücüne sahip olan ABD’nin ardından Rusya’nın uçak gemisi gücü ABD’ye oranla %90 oranında daha azdır ve bunun sebebi olarak uçak gemisinin çok aşırı maliyetli olması ve milyarlarca doları bulan maliyetlerinin özellikle çok büyük ekonomik engel olduğu ve teknik açıdan da uçak gemilerini geliştirmenin çok zor olmasından ötürü ülkelerin uçak gemisi geliştiremedikleri bilinmektedir.
Kategori: