Çin’de başlayan korona virüs salgını giderek daha fazla insanı öldürüyor. İnsanlar ölümle yüz yüze kalırken, birçok Çinli ise bu konuda korku yaşıyor. Sadece Çin değil, dünyanın gelişmiş birçok ülkesi ve gelişmeye devam eden ülkelerinden bazıları havalimanları başta olmak üzere birçok önlemler almaya başladı. Teknolojik gelişmeler ve tıp camiasının gelişmişliğine rağmen bir türlü Wuhan virüsü ile ilgili herhangi bir tedavi yöntemi geliştirilemedi.

Araştırmacılar virüsün yılanlardan geçtiğini doğrularken, aslında virüsün yılanların tükettiği yarasalar sonucunda önce yılanlara, ardından o yılanları tüketen Çinli insanlara geçtiğini gösterdi. Aslında suçlu yarasalardı ancak yılanlar yarasaları yediği için daha sonrasında insanların o yılanları yemesi sonucunda virüsün insan vücudunda yerleştiği öğrenildi.

Tedavisi yok, önlemler yetersiz Araştırmacılar: Çin Vahşi Hayvanların Tüketimini Sınırlandırmalı

Çin 50 milyondan daha fazla insanı karantina altına aldı. Şehirlerden kaçışları önlemek için çok sayıda önlem almaya devam ederken, ABD gibi ülkeler ise Wuhan’dan gelecek insanları kabul etmeye başladı. Türkiye’de Wuhan merkezli uçuşları engellerken Çin’de Wuhan’dan çıkışları tamamen engelledi, toplu ulaşımlara son verdiklerini duyurdu. Giderek daha fazla insanı etkilemeye başlayan koronavirüs nedeni sonunda bulundu bulunmasına ancak kesin bir tedavisi bulunamadı.

Tedavi araştırmaları devam ederken, çok fazla sayıda insan bu durumdan kurtulmak için Çin’in farklı bölgelerinde güvenlik önlemleri alınmasını istedi.

Önlemlerin yetersiz olduğu ve hava yoluyla bulaşma riski nedeniyle virüsün tüm dünyaya yayılabileceği endişesi ise Asya ülkelerinde paniğe sebep oldu.

Pekin gerçekleri gizliyor olabilirAraştırmacılar: Çin Vahşi Hayvanların Tüketimini Sınırlandırmalı

Araştırmacılar Pekin yönetiminin bilerek gerçekleri gizlediğine değindi. Bazıları Pekin’in gerçek ölü sayısı ve enfekte olmuş insan sayısını açıklamaktan geri durduğunu iddia etmeye başladı.

Dünya Sağlık Örgütü‘nden (WHO) yapılan açıklamada ise bu durumla ilgili olarak önlemler almaya devam edildiği, çalışmalarını sürdürdükleri bilgisi geldi. WHO, henüz virüsün diğer ülkelerde çok sık görülmediği için Ulusal Acil Kriz ilan etmeye gerek olmadığı bilgisini paylaşmakla sınırlı kaldı.

Çin’i uyardılar, vahşi hayvanların satışını durdur!Araştırmacılar: Çin Vahşi Hayvanların Tüketimini Sınırlandırmalı

Araştırmacılar Çin’in vahşi hayvanların satışlarına derhal yasak getirmesi ve bu hayvanların tüketilmesini kademeli olarak acil ve seri bir şekilde yasaklaması gerektiğini bildirdi. Çok sayıda araştırmacı vahşi hayvanlardan insanlara geçen virüslerin önlenemez seviyede olabileceğini ve bu hayvanların insanlar için tüketmeye ilk baştan itibaren uygun durumda olmadıklarını açıkladı.

Pekin yönetiminin merkezi bir karar alarak vahşi hayvanların satışlarını hemen durdurmasını isteyen araştırmacılar, aksi durumda bu salgın geçse bile gelecekte benzer salgınlarla karşı karşıya kalınmasının mümkün olabilecek olduğunu açıkladılar.

Yine aynı araştırmacılar özellikle Çin dışında olan diğer ülkelerde de vahşi hayvanların insanlar tarafından asla tüketilmemesi gerektiğine kanaat getirdi. Çok sayıda Asya ülkesinde vahşi hayvanlar tüketiliyor ancak dünyanın diğer ülkelerinde vahşi hayvanların tüketimi son derece az. 1 insanın enfekte olmasının diğer insanların enfekte olması anlamına geldiğini açıklayan araştırmacılar, bu tür virüslerin önüne geçebilmenin mümkün olmasa bile önlemler sayesinde virüslerin engellenmesinin mümkün olduğunu belirtiyor.