Amerikan haftalık siyasi haber dergisi TIME, 2015 yılının en iyi 10 fotoğrafını seçti.

Yılın fotoğrafları arasında DHA muhabiri Nilüfer Demir’in çektiği Aylan bebek fotoğrafı da var. TIME, fotoğrafları çeken foto muhabirlerine, çektikleri fotoğrafın hikayesini de anlattırdı.

İşte ünlü derginin seçimiyle 2015’e damgasını vurmuş, en çarpıcı 10 fotoğraf.

 

1.

1

Goran Tomasevic bu fotoğrafı 31 Mart 2015’teki Nijerya Başkanlık seçimleri sırasında, Nijerya’nın Kuzeyindeki Kano şehrinde gerçekleşen sokak kutlamalarında çekti.

Goran Tomasevic: “Seçim sonucunda Muhammadu Buhari’nin zaferi açıklanınca, büyük kalabalıklar sokaklarda kutlamalara başladı. Fotoğraftaki adam yol kenarında ayakta dururken son hızla gelen bir motosikletli ona doğru yaklaşıyordu. Adamcağız donakaldı ve bir tepki veremedi. Ardından motosiklet kendisine çarptı ve adam yere düştü. Acilen hastaneye götürüldü ama sanırım ne yazık ki hayatını kaybetti. Bu adam için çok üzgünüm; öylesine, masumca, yol kenarında kendisi için çok önemli bir anı kutluyordu sadece.”

 

2.

2

ABD’nin Batı Yakası’nda artan kuraklık tehlikesini ve insan ile doğa arasındaki amansız mücadeleyi göstermek isteyen fotoğrafçı Damon Winter, bölgenin uydu görüntülerini araştırdı ve 3 Nisan 2015’te Coachella Vadisi üzerinden helikopter ile geçerken çektiği bu fotoğrafta karar kıldı.

Damon Winter: “Amaç burayı kuraklıkla kaplanmış bir alan gibi göstermek değildi, bu sadece bölgenin her zamanki hali. Asıl amaç, yaşamak için ne kadar uç noktalara gidebileceğimizi ve bu noktalar bize uygun olmasa dahi hayatta kalmak konusunda ne kadar başarılı olduğumuzu göstermekti. Ve bu ev tüm bunları tek başına anlatmaya yetiyordu.”

 

3.

3

Bodrum’da Suriyeli göçmenlerin yaptıkları umuda yolculuğun hazin sonunu belgeleyen bu fotoğraf, DHA muhabiri Nilüfer Demir tarafından 2 Eylül 2015 tarihinde çekildi. Fotoğraftaki Aylan bebeğin yürek burkan görüntüsü tüm dünyayı sarstı. Dünya ülkeleri bu fotoğraftan sonra, mülteci ve göçmen sorunu üzerine yeniden kafa yormaya başladı.

Nilüfer Demir: “Bodrum’da sabah erkenden denize açılmaya hazırlanan göçmenlerin fotoğraflarını çekmek için 3 gazeteci nöbetleşe çalışıyorduk. Olayın yaşandığı gece, bölgeye her zamanki gibi sabah 6’da geldim. Turgutreis Plajı’na baktığım esnada küçük bir ceset gördüm. O cesedi, o küçük bebeği gördüğümde perişan oldum. Ama kendimi toparlayıp işimi yapmam gerekiyordu ve benim işim, umuda yolculuklarında bu göçmenlerin hayatlarına, acılarına ve yaşadıkları zorluklara ayna tutmak. Bu yüzden görevimin gerektirdiği şeyi yaptım, yapabileceğim başka bir şey de yoktu, çünkü o çoktan ölmüştü. O gün, Bodrum’un kıyı şeridi adeta bir çocuk mezarlığını andırıyordu.”

 

4.

4

Georgi Licovski, 21 Ağustos 2015 tarihinde çektiği bu fotoğrafta Yunanistan’dan gelip Makedonya sınırına yığılmış göçmenler ile onlara geçiş izni vermeyen Makedon polisi arasında yaşanan kaosu, birbirinden koparılan aileleri ve göçmenlerin çaresizliğini gözler önüne seriyor.

Georgi Licovski: “Makedon polisine Yunanistan’dan gelen bunca insanın transferi için bir çözüm bulunana kadar geçişlere izin vermemesi ve yasa dışı geçiş yapanları vurması emredilmişti. Göçmenler çocuklu bir kadını önlerine alarak polis şeridini geçmeye çalıştı. Arkadakiler kalabalığı ittirmeye başlayınca polisler bazı kadın ve çocukların geçmesine müsaade etmek zorunda kaldı ve ortalık aniden koca bir kaos ve kargaşa alanına döndü. O günü asla unutmayacağım. Meslektaşlarımı ilk kez ağlarken görmüştüm; etrafları bu kaosun içinde ebeveynlerini, kız ve erkek kardeşlerini arayan korku dolu çocukların suratlarıyla sarılmışken bir yandan ağlayıp bir yandan da fotoğraf çekmeye çalışıyorlardı. Bense fotoğrafları tüm dünya neler olduğunu görsün ve hiçbir çocuk bir daha böyle bir şey yaşamak zorunda kalmasın diye çekiyordum. Aslında polisin saldırgan olmadığını söyleyebilirim, sadece kimseyi geçirmemek üzere emir almışlardı. Fakat göçmenlerin umutsuzluğu ve korkusu, polislerin kalkanlarından çok daha güçlüydü. Bu fotoğraf benim için çok önemli, belki de tüm kariyerim boyunca çektiğim en önemli fotoğraf, çünkü bu fotoğraf tüm dünya gazetelerinde yayımlandı ve bazı ülkeleri mülteci ve göçmen sorununa karşı daha ciddi bir tutum sergilemeye zorladı.”

 

5.

5

Ross McDonnell tarafından 15 Şubat 2015’te, Ukrayna ile Rusya arasındaki kriz sırasında çekilmiş bu fotoğrafta ise Batı Ukrayna’daki Debaltsevo kasabasına giden yol üzerindeki Rus askerlerini izleyen üç Ukraynalı askerin tedirgin ve sessiz bekleyişini görüyoruz.

Ross McDonnell: “Doğu Ukrayna’daki Debaltsevo, bu stratejik noktayı almak için büyük bir saldırı düzenlemiş olan Rus askerleri tarafından kuşatılmıştı. Söylentilere göre 6.000 Ukraynalı asker burada mahsur kalmıştı. Sonuna yaklaşılmakta olan savaş haftalarca sürdü. Biz durumu Ukrayna tarafında bulunan Artemivsk şehrinden gözlemliyorduk. Bilgi toplamak ve geri çekilen, ısınmak için ateş yakan veya emir bekleyen askerleri fotoğraflamak için şehirler arasındaki tehlikeli yolladan, tahrip edilmiş araçların arasından geçiyorduk. O sabah, Debaltsevo’yu geri alma mücadelesi Ruslar tarafından bozguna uğratılmıştı. Daha gün ağarmadan yollara düşmüştük. Don tüm kırsalı sarmıştı ve yola sis oturmuştu. Sıra sıra tanklar, roketatarlar ve askeri araçlar arasındaki yolda bir grup asker futbol oynuyordu. O esnada 1. Dünya Savaşı’nı düşünmemek mümkün değildi. Buz ve sis toprağı, yenilginin verdiği şoku ve o anda hissettiğimiz tüm duyguları örten bir battaniye gibiydi. Fotoğrafta görülen, yolun kenarında duran üç Ukraynalı askerin ifadeleri de krizin etkilerini yansıtıyor. Belki de sessizce beklerken, savaşın sonuçlarını değerlendiriyorlar.”

 

6.

6

Rocky yangınının (The Rocky Fire) büyüklüğünü ve yıkıcı etkilerini gösteren bu fotoğraf ise, yangının birkaç gündür devam etmekte olduğu, 1 Ağustos 2015 tarihinde, Justin Sullivan tarafından Clearlake California yakınlarında çekildi. Korkunç yangında 24 saatte 80.000 hektardan fazla alan yanarak kül oldu.

Justin Sullivan: Bu fotoğrafı çektiğimde Rocky yangını birkaç gündür devam ediyor haldeydi. O gün yangın, yıllardır süregelen kuraklık sebebiyle çıra gibi kurumuş olan çalılara doğru ilerliyordu. İnatçı ateş saatler geçmeden iki katı büyüklüğüne ulaştı ve 20.000 hektardan fazla alanı 24 saatten kısa sürede kömür gibi yaktı. Orman yangınlarını gözlemlediğim bunca yıl boyunca bu kadar hızlı büyüyen bir yangına şahit olmamıştım. Karayolunda ciddi ciddi yangının kendilerine doğru gelmesini bekleyen 20 düzineden fazla itfaiyeci ile oturuyor olmak gerçeküstü  bir sahneydi. Siyah duman sütunları gökyüzünü doldurdu ve bu dumanın arasından süzülen günışığı, yere vurduğunda korkutucu bir ışık huzmesi halini almıştı. Kalın dumanların tepelerden yavaşça yükseldiğini izlemek büyüleyiciydi. Alevler gece 2’de 20. karayoluna ulaştı ve yangının yolu geçmesine engel olmaya hazır düzinelerce itfaiyeci ile karşı karşıya geldi.”

 

7.

7

Fransa’da IŞİD’in yaptığı katliam sırasında, 15 Kasım 2015 tarihinde, saldırı alanından (Le Petit Cambodge restoranı ve The Carillon Hotel civarı)  kaçanların hengamesini ve iki çocuğunu korumaya çalışan bir babayı fotoğraflamış Peter Dejong.

Peter Dejong: “O akşam Carillon Hoteli ve Le Petit Cambodge restoranında yas tutan insanları koruyordum. Kalabalıkta çalıştığım zamanlarda çok dikkatli davranırım. Genellikle gördüğüm bir şeyi çekmek için insanlarla beraber hareket eder, sonra yavaşça en dış halkaya doğru ilerlerim. Geçen günler ve olayın üzerimde bıraktığı etki sebebiyle bu kuralımı yok saydım; çiçek, mum ve mesajlardan oluşan bir öbeğin yanına oturup fotoğraf çekmeye karar verdim. Aniden Le Petit Cambodge taraflarından bir çığlık sesi duyuldu ve herkes farklı yönlere doğru koşmaya başladı. İnsanlar kaçışırken iki çocuğunu kucaklamış vaziyette sabit duran bir adama odaklanarak iki fotoğraf çektim. Adam ve iki çocuğunun saldırı alanından uzaklaşırken bu kargaşaya yakalandığını varsayıyorum.”

 

8.

8

13 Temmuz 2015 – Gizemli gezegen olarak bilinen Plüton’un, NASA uzay aracı New Horizons (Yeni Ufuklar) tarafından en yakından çekilmiş fotoğrafı.

Southwest Research Institute görevlisi, bilim insanı, Alan Stern: “Güneş sisteminin keşfine yönelik ilk adımı tamamladık. Son derece etkileyici ve aktif bir sistemle karşı karşıyayız. Plüton, bize Güneş Sistemi’nde rastladığımız her şeyle rekabet eden yeryüzü şekillerinin çeşitliliğini ve zorlu süreçleri gösteriyor. Bu gezegen canlı! Kendi hava koşulları, atmosferinde sis ve aktif bir jeolojik yapısı var. Yeni fotoğraflar da gezegende jeolojik aktivite ve dağlar bulunduğuna işaret eder nitelikte. Gezegendeki buz dağları neredeyse Kuzey Amerika’daki Rocky Dağları kadar yüksek. Plüton’da göz kamaştırıcı mavi bir gökyüzü ve buz halinde su bulunuyor. Bundan 100 yıl sonra bu fotoğrafın 2015’in ikonlarından biri olacağına inanıyorum. ”

 

9.

9

Bu fotoğraf 4 Nisan 2015 tarihinde Feidin Santana tarafından çekilmiş olan videodan alıntı. Charleston Güney Karolina’da  polis memuru Michael Thomas Slager tarafından vurulan Walter Scott isimli vatandaşın kaçarken attığı son adımları.

Feidin Santana: “Telefonumu cebimden çıkarttım, bunu yapmamın tek sebebi son zamanlara ülkemde bu olayların sıkça yaşanıyor olmasıydı. Orada olduğumu göstermek istedim, polis bir şahit olduğunu fark edip durabilirdi. Öncelikli amacım olabilecek tüm kötü şeyleri engellemekti . Bu olayı asla atlatamayacağım. ”

 

10.

10

Fotoğraf ünlü savaş fotoğrafçısı James Nachtwey tarafından Gorkha bölgesindeki Gumda köyünde, 8 Mayıs 2015 tarihinde çekildi.

James Nachtwey: “Nepal’deki dağ köylüleri, evlerinin yıkılıp yok edilmesini çoktandır kabul etmiş ve bu acıya teslim olmuşlardı. Ancak yine de, Bishnu Gurung’un henüz bir bebek olan kızı Rjina Gurung gibi, sevdiklerinin cansız bedenlerini gördüklerinde tarifsiz bir acıyla ağlayarak kendilerini dağlara vuruyorlar.”

 

 
Kategori: