Dünya her an tehditler ile karşı karşıya, bir anda virüsler ortaya çıkabilir, nükleer savaş başlayabilir ve daha da kötüsü uzaydan gelebilecek olası Güneş ve diğer potansiyel tehditler Dünya’yı vurabilir. Dünya’nın son dönemde yaşadığı küresel corona virüsü pandemisi bile insanlığın ayarlarını değiştirdi. Sadece insanlık değil hayvanların ve doğanın düzeni bile bozuldu. Yabani hayvanlar şehirlere indi ve yıllardır olmayan görüntüler görüldü.

İnsanlar bir kez daha gördüler ki eğer ki insanlar olmazsa Dünya sanıldığı kadar güzel görünen bir gezegen değil. Sessiz, tamamen korkutucu bir sessizliğe sahip olan bir gezegen. İnsanlar olmazsa çöpe dönüşecek, anlamını tamamen yitirecek bir gezegen…

Küresel felaketlere hazır değiliz

Küresel olarak hiçbir felakete hazır olmadığımız bilinen bir gerçek. Bugün Dünya’dan başka gideceğimiz hiçbir yer yok. Bunun sebebi Dünya dışına çıktığımız an ölüm tehdidinin rekor düzeyde artması ve insanlığın uzaya çıkabilecek araçlara sahip olmaması gösterilmekte. Bu sebeple her zaman Dünya’yı korumak ve Dünya içerisinde dışarıdan gelebilecek tehditlere karşı önlem almak zorunda kalıyoruz.

Belki biz görmüyoruz ancak ABD’de bugün uzayı gözlemleyen uzay araçları bu dakika alarm veriyor olabilir ve yeni bir asteroid tespit edilmiş olabilir. Ancak bundan biz haberdar değiliz. Öyle ki bir asteroid çarpacak olsa bile bundan haberdar olmamız hemen mümkün olmayabilir. Geçmişte bu tür olaylar değil ancak insanlık için tehlikeli olaylardan sadece devlet başkanları ve birkaç üst düzey ismin haberdar olduğu gerçeği ortadadır.

Küresel bir felaket durumunda Türkiye ve çok sayıda ülkede yeterli sığınak bulunmaması, sığınakların olmamasına bağlı olarak milyonlarca insanın çok ciddi tehditler altında kalacak olduğu çok açık. Dünya bir zombi saldırısının bile yaşanabilecek olduğu bir yer haline gelirse – ki olmaz demeyin olabilir – buna karşı bile elimizde yeterli savunma araçları olmayabilir.

Küresel bir nükleer felaket durumunda özellikle sığınaklar olsa bile radyasyon miktarına bağlı olarak çok kritik düzeylerde sorunlar yaşanması mümkün olabilir. Tüm bunlara karşı insanlık olarak hazır olmadığımız gibi mevcut gıda stokları ve ilaç stokları hiçbir zaman için yeterli düzeyde olamıyor. Bozulma ve diğer sebepler bu ürünlerin stoklanmasına özellikle ekonomik olarak engel oluyor.

Tüm bunlar kısa süre içerisinde çok sayıda küresel felaket durumuna insanlık olarak asla hazır olmadığımızı, en ufak bir tehdit durumunda bile bu tehdidin yaşanmasını engelleyecek adımlar atmamız gerektiğini hatırlatıyor.
Etiketler: