Scientific Reports dergisinde yayınlanan araştırma sonucuna göre babalar erkek çocuklarını seçerken, anneler ise kız çocuklarını seçiyorlar. Araştırmanın detaylarından önce günümüzde sosyal hayatımızda olan duruma bakarsak bile bu durumun varolduğunu ve gerçekten babaların erkek çocuklarını, annelerin ise kız çocuklarını seçtiklerini görüyoruz.

Özellikle erkek çocuklarının bazı ülkelerde soyun devamı adına son derece önemli olarak görülmesi, kız çocuklarının ise istenmedik bir şekilde ‘değersiz’ olarak görülmesinden dolayı erkek çocuklar ön plana çıkıyor.

Babaların erkek çocuk merakı, annelerin ise kız çocuk merakı günümüzde bile bazı kişiler için devam eden bir gerçek. Eğitim düzeyi ne kadar yükselirse yükselsin özellikle çoğu insanın erkek çocuklarını daha fazla tercih ettiği bir Dünya’da yaşam sürüyoruz ve erkek çocukları kızlara oranla çok daha fazla seviliyor, tercih ediliyor ve daha fazla imkanlar sunulabiliyor.

347 kadın ve 423 erkeği kapsayan araştırmaya göre “iyi koşullar olması durumunda” ailelerin erkek çocuk sahibi olmak istediği ve erkek çocuklarına yatırım yapmanın daha iyi bir durum olarak görüldüğü açıklandı.

Erkek çocuğa daha çok yatırım yapılıyor

Ailelerin özellikle de babaların erkek çocuklarına daha fazla hayat boyunca yatırım yapmayı göze aldıkları, ancak aynı zamanda annelerin kız çocuklarına hemcinsi olmasından dolayı ve diğer sebepler sonucunda daha fazla yatırım yapma isteklerinin olduğuna değinildi.

Araştırma tüm insanlar için kesin bir sonuç içermiyor ancak günümüz gerçeklerini bize en iyi şekilde yansıtmakta.
Kategori: