Coca-Cola Hakkında Derin Gerçekler

Coca-Cola bugün dünyanın tüm ülkelerinde bulunabilecek nadir ürünlerden bir tanesi. Kuzey Kore ve diğer 1-2 ülkede bulmak çok zor olsa da, tüm dünyada aktif olarak satışı yapılıyor ve bazı ülkelerde sudan daha ucuz fiyatlara satıldığı indirimler uygulanıyor. Türkiye’de de uzun yıllardır çok fazla tüketilen ve sevilerek içilen Coca-Cola hakkında ilginç gerçekleri tek noktada toplamak istedik. İşte Coca-Cola Hakkında Derin Gerçekler:

Coca-Cola 1886 Yılında Bir Eczacı Tarafından Tesadüf Eseri Bulunmuştur

Coca-Cola Hakkında Derin Gerçekler

 

ABD’li eczacı John S.Pemberton, 1886’da Coca-Cola’yı bulsa da, muhasebecisi Frank Robinson’un adı daha fazla bilinmektedir. Robinson’un güzel el yazısı vardı ve çiçekli çizimleri bugün hala aktif olarak kullanılmaktadır.

Kokain İçeriyordu!

Coca-Cola Hakkında Derin Gerçekler

 

İlk Coca-Cola şişelerinin içerisinde cam başına yaklaşık 9 miligram kokain bulunmaktaydı. 1903 yılında bazı yasal düzenlemeler ve şartlar sebebiyle kokainsiz kola genel olarak kabul gördü. Aslında kolanın içerisinde kokain olması orijinal formüldür. İçerisinde alkolde bulunması orijinal formülün gerekliliğidir.

En Çok Tüketilen Ürün

Coca-Cola Hakkında Derin Gerçekler

Coca-Cola bugün tüm dünyada her insanın en az bir kez tattığı ürün olmasa bile insanlar tarafından her gün tüketilen ürünlerin başında geliyor. Gezegenin her tarafında bir şekilde kola bulabilmek mümkün ve bu sayede Coca-Cola üreticisi The Coca-Cola Company en zengin şirketler arasında yer almakta.

Tüm Coca-Cola Türlerini Tatmak Çok Uzun Sürer

Coca-Cola Hakkında Derin Gerçekler

 

Coca-Cola’nın çok fazla çeşidi bulunmaktadır. Türkiye’de az çeşit olduğu bilinse bile, 9 yıl boyunca günde bir kez tüketilmesi sayesinde tüm Coca-Cola ürünlerini tatmış olabilirsiniz. Bu da demek oluyor ki ölene kadar farklı bir Coca-Cola tüketmek az tüketenler için mümkün. Ancak birçok model ülkemizde satılmamaktadır ve her birinin tadı orijinal seriye sadık kalarak üretilse bile alkollü olan türlerinde tat farkı oldukça fazladır.

En Çok Meksika’da Tüketilmektedir

Coca-Cola Hakkında Derin Gerçekler

 

Meksikalılar dünyanın diğer ülkelerinden daha fazla kola içerler. Meksikalılar 1 yıl içerisinde ortalama yaklaşık olarak 745 kutu kola içiyor. Amerikalılar yılda yaklaşık 401 kutu kola içiyor. ABD markası olmasına rağmen ürün ABD’nin komşu ülkesinde ABD’den çok daha fazla tüketiliyor.

Tüm Dünya Tanıyor

Coca-Cola Hakkında Derin Gerçekler

 

Dünya nüfusunun yaklaşık %96 kadarının Coca-Cola logosunu bildiği ve görmesi durumunda bu logonun bu markaya ait olduğunu ve bir içecek olduğunu bildiği bilinmektedir. Özellikle Afrika’da bile markanın logosu fakir ülkelerde dahi tanınmaktadır.