Dünyanın en güçlü ve tartışmasız önüne geçebilecek hiçbir gücün olmadığı süpergüç ABD’nin bu dönemde ekonomik alarm veriyor olmasının tüm hükümetleri korkuttuğu bilinen bir gerçek. ABD’nin ekonomik iflası söz konusu olmasa bile ABD ekonomisinde yaşanan %1’lik düşüşün diğer ülke ekonomilerinde karşılığı %20 olabilir.

Bu sebeple ekonomistler özellikle son yıllarda yaşanan ekonomik gelişmişliğin artmış olmasına rağmen ABD’nin bile bu son dönemde çok ciddi kayıplar verecek olduğunu, bu kayıpların sınırsız parasal genişleme sayesinde bile kapatılamayabilecek olduğu görüşündeler.

ABD yönetimine bakılacak olursa kısa süre içerisinde Washington yeni adımlar atmaya devam etse bile, bunun bir sonucu olarak özellikle de son dönemde ABD’de alım gücünün az da olsa düşmesi bekleniyor.

Bunun yanında tüm dünya ekonomisinde %5’i aşan oranlarda küçülme, küresel resesyon ifadeleri bugünlerde IMF ve Dünya Bankası gibi uluslarası kurumlar tarafından ifade edilmekte. Aynı zamanda bazı hükümetler ise bu konuda vatandaşlara moral vererek koltuklarını korumak için ekonomik problemlere değinmiyor, aksine yardımları artırdıklarını dile getiriyorlar.
Kategori:

Etiketler: