COVID-19 ile ilgili bazı araştırmacılar 0’a inmesinin asla mümkün olmayacağını ifade ederken, bazıları ise COVID-19 sonrasında 0’a insin veya inmesin yeni virüslere karşı hazırlıklı olmak gerektiğine değiniyorlar. Corona virüsünün özellikle tüm dünyada etkili olduğuna değinen araştırmacılar, bu virüsün çok fazla ölümcül olmadığını, mutasyon geçirerek daha fazla ölümcül olup olmayacağının ise asla bilinemeyecek olduğuna değiniyorlar.

Ancak COVID-19 sonrasında özellikle de yeni virüslerin yaşanmamasın garantisi olmadığı, her an yeni virüslerin insanlığı hazır bir şekilde beklediği belirtilmekte. Buna karşı insanların hijyen önlemlerini en üst düzeyde bile tutsalar hava yoluyla geçen virüslerin yayılması, temas yoluyla yayılan virüslerin ortaya çıkması gibi durumların söz konusu olabileceğini belirtiyor araştırmacılar.

COVID-19 sonrasında herhangi bir virüsün insanları ne zaman etkileyeceği bilinemez. Ancak araştırmacılar, özellikle de insanların COVID-19 sonrasında hijyen tedbirlerinden sıkılarak bırakması halinde daha güçlü virüslerin ortaya çıkabileceğini, özellikle doğal ortamda yapılacak olan mağara turları ve benzer eylemlerin yeni virüslerin ortaya çıkmasına sebep olabileceğine dikkat çekiyorlar.

Yeni virüslerin ne zaman çıkacağı bilinmiyor

Bugün bazı hayvanların vücudunda yer alan ve çok ölümcül olan virüslerin insanlara geçmesi durumunda milyonlarca insanın ölümüne sebep olabileceği belirtiliyor. Ancak insanlık uzun yıllardır çok ağır ve ölümcül, tüm dünyanın kapanmasına yol açacak bir virüsle karşı karşıya kalmamıştı. Bundan 100 yıl kadar önce İspanyol Gribi olarak adlandırılan bir salgından beridir Dünya’da bu kadar büyük çaplı karantina uygulanmamış ve bu kadar çok insanı etkileyen az da olsa ölümcül bir virüse rastlanmamıştı.

Bugün artık bu tür virüslere karşı hazırlıklı görünüyor olsak bile her virüsün farklı etkiler ve farklı bulaşma tarzları olduğu için çok dikkatli olmak gerektiği belirtiliyor. Ancak bazı uzmanlar ne kadar dikkatli olunursa olunsun ölümcül bir virüsün insanlığı yok edecek ise bunun günümüz teknolojisiyle bile kaçınılmaz bir son olacağına değiniyorlar. Henüz bu tür bir durumla insanlık karşı karşıya kalmasa bile yapılan genetik araştırmalarının bile bu tür virüslerin ortaya çıkmasına sebep olabileceği, özellikle biyolojik silahlar olarak virüsler geliştirmek isteyen devletlerin buna sebep olmasının bile yanlışlık sonucu mümkün olabileceğine inanılmakta.
Kategori: