NASA bugün gezegenimiz ile ilgili en güvenilen ABD’li kurumlar arasında ilk sırada yerini aldı. Birçok insan Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ile ilgili bir bilgiye sahip değilken NASA ise artık neredeyse herkes tarafından biliniyor. NASA logolu giyim ürünleri bile yok satıyor ve bu ürünler oldukça yüksek fiyatlardan satışa sunuluyorlar.

Avrupa ise bundan sonra daha fazla uzay programlarına para harcayacak ve bunun ardında uzayın bir savaş alanı ilan edilmesi ve ABD’nin uzay gücü konusunda adımlar atmış olmasının arkasından Avrupa’nın da henüz kapılmamış olan ‘uzay’ konusunda kendi liderliğini elde edebilmesi için bu konuda adım attığı tahmin edilmekte.

ESA Başkanı: NASA’nın 1 Hükümeti, ESA’nın 22 Hükümeti VarAvrupa Uzay Programlarına Daha Fazla Finans Kaynağı Ayıracak

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) bütçesinin İspanya destekli olarak %25’e arttırılması konusunda atılan adım sayesinde daha fazla çalışma yapabilecekleri ve daha fazla başarı elde edebileceklerini ifade eden Avrupa Uzay Ajansı (ESA) Başkanı Jan Wörner, ”NASA’nın 1 hükümeti varken, ESA’nın ise 22 hükümeti var” diye konuştu.

Genel olarak bakanlar, gelecek 3 yıl için 12.5 milyar Avro’luk ESA bütçe programını onayladılar, 2016’da belirlenen 10.3 milyar Avro’luk bütçenin %20’sinden fazla bir artışa tekabül eden bu rakam ESA’nın NASA ile daha başabaş mücadele edebilmesine büyük oranda bir katkı sağlamış olacak.

“Bu, benim önerdiğimden daha büyük bir artış oldu. iyi bir karar iyi bir mesaj” dedi Wörner.

Bakanlar, ESA’nın bütün üyelerin gayri safi yurtiçi hasılasıyla katkıda bulunması gerekli olan zorunlu yapılması gereken programlarının bir nedenden dolayı ertelenmesi durumunda 2 yıl daha devam etmesine izin vermek için 1.9 milyar Avro tutarında ilave artış yapmayı da kabul ettiler.

Bütçe 2022 yılına kadar 500 milyon Euro’dan fazla yükselecek ve daha büyük bir bütçe ile ESA daha iyi işlere imza atabilecek. Henüz Avrupa uzay alanında pek fazla etkin değil ve bu sebeple daha fazla para harcamak ve daha fazla çalışma yapması gerekiyor.Avrupa Uzay Programlarına Daha Fazla Finans Kaynağı Ayıracak

ESA’nın güçlü olduğu bilinse de maddi olarak NASA’ya göre daha güçsüz olduğu, özellikle NASA’nın gizli ödeneklerinin bile olduğu iddia ediliyor. Ancak ESA’nın herhangi bir gizli ödeneğinin olmadığı ve standart kendisine verilen bütçe ile hareket etmek zorunda kaldığı, çalışan maaşları da hesaba katıldığında bunun daha da büyük bir çıkmaza ve program kısıtlamasına gidilmesine sebep olduğu belirtiliyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), Ay ve Mars’ı kapsayan uzay araştırmalarında ESA, 2030 yılına kadar ISS’yi desteklemeye devam edecek ve, NASA’nın liderliğindeki Lunar Gateway uzay istasyonuna bileşenler eklemeyi sürdürüp alınan karara göre NASA ile birlikte çalışmaya devam edecek

ABD’nin ardından Avrupa ve Rusya’nın uzay ile daha yakından ilgilenmeye başladığı son yıllar Sovyetler Dönemi hatırlatmasına neden olsa da her ülkenin uzayda kendisine hak bulması için bu konuda erkenci davranması bir şart.
Etiketler:

,