Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, 2017 yılında kendisinin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne karşı olduğu konusunda Başbakan ve Cumhurbaşkanına bilgi verdiğini ve bu sistemin ‘faydalı olamayabileceği’ ile ilgili gerek yazılı, gerek ise sözlü olarak bilgi ilettiğini açıkladı.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, kendisinin bu konuda televizyonlarda da bilgi paylaşmak istediğini ancak hiçbir televizyon kanalında kendilerine yer verilmediğini açıkladı. AK Parti Genel Başkanı Ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği ile halk oylamasına sunulan ve halk oylamasından çok az puan farkı ile onay gören yeni sistemle ilgili Davutoğlu ”Tüm Anayasa baştan aşağı yenilenmelidir” dedi.

Devlet Başkanı Tam Yetkili!

Yeni sistemde devlet başkanı kim olursa olsun tam yetkili. Ordu hakkında, ekonomi hakkında ve diğer tüm dış politika ve iç politika konularında yetkileri güçlü ve referandum süreci veya meclise sunmaya gerek kalmadan bazı kararları verebiliyor. Kanun Hükmünde Kararname imzalayarak hızlı hareket edebiliyor ancak bu durumlar zaman içerisinde tepki çekmiyor değil.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun yeni dönemde muhalefet partileri arasında yer alacağı düşünüldüğünde bu konu daha çok tartışmaya açılabilir.
Kategori: