Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tüm vatandaşların yarın itibariyle bir normalleşme sürecine girecek olduğu, ancak vatandaşların bu dönemde çok daha fazla el yıkamaya önem göstermesi gerektiğine değindi. Maske ve benzer kişisel önlemlerin mutlaka uygulanması gerektiğine değinen Koca, “vatandaşlarımız eğer ki dikkatli olmazsa virüs salgını henüz bitmiş değil, tekrar vaka sayısının ve ölü sayısının artması mümkün olabilir, her zamankinden daha çok dikkatli olmamız gereken bir döneme giriyoruz” dedi.

Vatandaşların mümkün oldukça kalabalıklardan uzak durması, herhangi bir iş ve benzer gereklilikleri yok ise kalabalık ortamlara girmemeleri ve mümkünse mesafeyi korumaları gerektiği konusunda açıklamalar yapıldı.

Türkiye’de vaka sayısı ortalama günde 1.000’in altına düşerken, salgının her an patlayabileceği, 2. dalgaya karşı önlemlerin uzunca bir süre daha devam ettirilmesi gerektiğinden söz edilmekte.

Ancak vatandaşların bu önlemleri yarın itibariyle ne kadar uygulayabilecekleri ve uygulayacakları konusunda bazı soru işaretleri var.
Kategori: