İzmir Kemeraltı Çarşısı’nda bir seyyar satıcı kovaladığı Suriyeli bir çocuğu havaya kaldırıp acımasızca yere vurdu. İzmir halkı tarafından linç edilmekten son anda kurtulan seyyar satıcı hakkında sosyal medyada da büyük tepki oluştu.

İzmir’de seyyar satıcılık yapan şahıs, peşinden koşup yakaladığı Suriyeli çocuğu havaya kaldırıp acımasızca yere vurdu. Çevreden duruma tanık olanlar kişiler de seyyar satıcıyı darp etti.

Çarşı esnaflarından Uğur Yılmaz gazetecilere yaptığı açıklamada karşılaştıkları görüntü karşısında büyük şaşkınlık yaşadıklarını söyledi.

Yılmaz, şunları kaydetti:

“Burada esnaf diye bildiğimiz biri, aralarında ne geçtiyse artık, çocuğu tuttu ve yere çarptı. Yere çarpınca, nihayetinde çocuk olduğu için hepimiz tepki gösterdik. Koştuk üstüne. Hatta halk burada linç edecekti. Biz de engel olmaya çalıştık ama tabii halk bu konuda hassas olduğu için galeyana geldi. Adamı iten kakan oldu. Çocuğu oturttular köşeye, yüzü morarmıştı. Olayın yatışması 15 dakika falan sürdü. Adam sonra kaçtı. Çocuğu kendine getirmek için çok uğraştık. Baygınlık geçirdi. Kendine geldikten sonra arkadaşlarıyla kaçarak gitti.”

Esnaf Hacı Hasan Dursun ise çocukla ilgilendiğini ifade ederek, “Çocuğu oturttuk, su verdik. Ağlıyordu, 15 dakika konuştuk kendisiyle. Roman çocuğu. Daha sonra buradan ayrıldılar” dedi.

Vali Toprak: Soruşturma başlatılacak

İzmir Valisi Mustafa Toprak görüntüleri büyük bir üzüntüyle izlediğini, gereğinin yapılması için güvenlik güçlerine talimat verdiğini söyledi.

Yaptığı açıklamada olayın kabul edilemez olduğunu söyleyen Vali Toprak “Gereğinin yapılması için güvenlik güçlerine talimat verdim. Ayrıca Cumhuriyet savcılığımız da soruşturma başlatacak” dedi.

Satıcı gözaltına alındı

Sabah saatlerinde gerçekleşen olayın görüntülerinin basında yer almasının ardından çalışma başlatan İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Güven timleri, küçük çocuğa şiddet uygulayan Musa D’yi (36) evinde gözaltına aldı.

Hakkında “kasten yaralama” iddiasıyla işlem başlatılan zanlının polis merkezinde ifadesi alınıyor.

İHA ve AA
Kategori: