Sınır komşusu olan ABD ve Meksika son yıllarda artan uyuşturucu çetelerinin sayısındaki artış dolayısı ile sık sık sorunlar yaşıyor. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, bu konudan dolayı ABD’nin sınır bölgesinde duvar örme isteği olduğunu açıklarken Meksika tarafı ise daha geçtiğimiz haftalarda bir suçluyu hapisten devlet eliyle bırakmasının ardından demokrasi ve insan hakları ile adalet tartışmalarının ortasında kaldı. Meksika’nın ‘yönetilemediğini’ ve adaletin olmadığını, güçlü olanın ceza almadığını açıklayan bazı Meksikalılar bu durumdan kurtulmanın yolunu ABD müdahalesinde görüyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, insansız hava araçları ve ABD özel timleri ile havadan bombalama dahil Meksikalı uyuşturucu kartellerinin sonunu getirebilecek olduklarını ima ederken bu konuda kesin bir bilgi veremeyecek olduğunu ve hepsinin bir süre sonra görülecek olduğunu açıkladı. ABD Başkanı Trump’tan Meksika’ya Müdahale Sinyali

Meksika yönetimi ise ABD ile bu konuyu görüşmek istediklerini ve ülkelerine herhangi bir müdahalede bulunulmasını istemediklerini söyledi. Eğer Meksika’ya ABD müdahalesi söz konusu olursa ülkede uyuşturucu kartellerinin kısa süre içerisinde ABD güçlerince ortadan kaldırılabileceği biliniyor.
Kategori: