Kısa süre içerisinde milyonlarca hayvanın öldüğü ve ölmeye devam ettiği Avustralya’da yaşanan orman yangınları bir kriz haline geldi. Kısa sürede ülkede ormanlarda yaşayan hayvan nüfusunun büyük oranda bu yangınlardan etkilendikleri ve bundan sonrasında da bu ormanlarda hiçbir şeyin aynı eskisi gibi olmayacağı açıklandı.

Avustralya hükümeti bu durumu kontrol altında tutmak istediklerini ve olası yangınlara karşı gerekli adımları atmayı sürdüreceklerini açıkladı. 500 milyon kadar hayvanın ölmüş olabileceği tahmin edilen orman yangınlarının ülke tarihinde en büyük yangınlar arasına eklendiği ve gelecekte bu tür yangınların devam etmesinin küresel ısınma ve diğer etkenler nedeniyle artış gösterebileceği iddia edildi.

Bölge ülkeleri yakından izliyor

Avustralya’da yaşanan yangınları bölge ülkeleri yakından izliyor ve bazı ülkeler Avustralya hükümetinden herhangi bir talep gelmesi durumunda gerekli yardımı sağlamak için hazır olduklarını açıkladı. Yeni Zelanda ve diğer ülkelerin hükümetleri de yangınlar dolayısı ile Avustralya hükümeti ile iletişimi arttırdı.

ABD’den Avustralya’ya 144 yetkili gönderildiği ve 100 itfaiye ekibi, 44 personel gönderilerek bölgede yangınların söndürülmesi için müdahale edildiği açıklandı. Kanada tarafından da yangınlarda yaşanan kayıplar için yardımlar sürüyor.

Papua Yeni Gine, Yeni Zelanda ve diğer birçok ülkeden destek gören Avustralya, bunun dışında ünlü isimlerden de destek görmeye devam ediyor.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı’ndan açıklama

Vakıftan yapılan açıklamada 1 milyardan fazla hayvanın bu yangınlardan etkilendiği ve bu durumun büyük bir zorlukla kontrol altına alınamadığı sürece hayvanların daha fazla zarar görmeye devam edecek oldukları belirtildi.

Ülkede yaşanan yangınların insan sağlığına ve çevreye büyük bir zararının olduğu, giderek artan hava kirliliği nedeniyle ülkede ciddi bir kriz yaşandığı belirtildi.

Ülkede çok sayıda insanın hava temizlik cihazlarına talep gösterdikleri, bu cihazların satış sayısında rekor kırıldığı iddia edildi. Sosyal medyada çok sayıda insan ise yangınlar dolayısı ile yardım kampanyalarına destek olduklarını belirtti.
Kategori: