İnsanlık tarihi çok büyük ve geniş bir döneme hitap ediyor. İnsanlık Dünya yüzeyinde milyonlarca yıldır olduğu tahmin ediliyor olsa da bazı uzmanlara göre ise binlerce yıldır bu dünyada yaşıyoruz ve bir süre sonra bu dünyada yaşam için uygun yeterlilik olmayabilir. Bugün spor yapan erkeklerin bile yeterince kaslı olmadığı günümüzde, kadın ve çocuklarında kaslı görünümlerinin mevcut olmadığı aksine daha zayıf bir trendin olduğunu görmek her zaman için mümkün. İnsanlar yıllardır spora olan ilgi artmasına rağmen kas yapılarını doğal yöntemler ile arttıramıyor ve bunun yerine aminoasit, sporcu gıdası gibi ürünler ile doğal olmayacak maddeleri kullanarak kas yapıyorlar.

Televizyon programları ve yarışmalarda çok sık görülür; Koskoca adamlar birkaç kilo ağırlığı uzun süre boyunca taşıyamazken kaslı olmayan yapıdaki insanlar o ağırlığı daha uzun süre taşıyabilir. Suni kas olarak ifade edenleri olduğu kadar sadece görüntü olarak görenleri de var sporcu gıdaları ile kas yapanları…

Yüzyıllar İçerisinde İnsanlar Neden Güçsüzleşti?

Eski insanlar mağara ve diğer doğanın içerisinde olan evlerini korumak, yemek bulmak yani avlanmak için sürekli aktifti. Kadınlar evin (yaşanan ortamın) düzenlenmesinden sorumlu iken sürekli olarak aktif çalışırlar, çocuklarda bugün olduğu gibi pohpohlanmazlardı. Eski insanların aile yaşamında gece erken saatlerde yattıkları, sabaha karşı ise kalktıkları tahmin edilir. Herhangi bir saat zaman olmasa da o zamanda erkekler sabah saatlerinden itibaren daha çok avlanmaya gider ve yanlarında zaman zaman çocuklarını götürdükleri de iddia ediliyor.

Yüzyıllar İçerisinde İnsanlar Neden Güçsüzleşti?

Eski insanlar spor yapmaya ihtiyaç duymazlardı. Genellikle sabahtan akşama kadar zorlu doğa şartlarında ev yapımı, avcılık, can güvenlikleri, ağır taşımak gibi etkenler dolayısı ile kaslanır ve bu kas yapısı insanları özellikle de daha güçlü olmalarını sağlayabilirdi. Kırmızı et ağırlıklı beslendikleri için kas yapılarını kaybetme korkusu da olmaması, stres gibi sebeplerin bugüne oranla daha az olmasından ötürü bu insanların çok güçlü oldukları tahmin ediliyor.

Yüzyıllar içerisinde artık insanlar modern yaşam, güvenliğin kendiliğinden sağlanmış olması ve medeniyet içerisinde yaşamaları sebebiyle eski insanlar kadar fazla enerji harcamıyorlar. Eski insanların göz hastalıkları, kalp hastalıkları gibi sorunlarla günümüz insanlarına oranla neredeyse hiç karşı karşıya kalmadıkları daha erken yaşlarda ölselerde özellikle yaralanma ve enfeksiyona bağlı sebeplerden dolayı (avcılık sırasında yaralanma, koruyucu sağlık önlemleri olmaması, doğada yaşamalarından ileri gelen şeyler) olduğu tahmin ediliyor.
Kategori: