Eşyaların gizemini çözebilmek her zaman mümkün olmayabilir. Genelde insanlar evlerde bulunan eşyaların eski olmasını istemez ve yeni olmasını talep ederler. Bazı insanlar ise yaşanmışlık olan evleri ve eşyaları daha fazla tercih edebilir.

Şömineler binlerce yıl hem ısı, hem ışık kaynağıydı

Çağdaş şömineler binlerce yıl insanlar tarafından kullanıldı. Bundan binlerce yıl önce insanlar şömineleri sadece akşamları ve gündüzleri ısınmak için değil, aynı zamanda karanlık olduğu zaman bir ışık kaynağı olarak görüyorlardı.

Şömine aynı zamanda ışık kaynağı iken, çevreyi aydınlatıyor bu sayede insanlar çok daha rahat birbirlerini görebiliyor ve ihtiyaç olması halinde bu ihtiyaçlarını giderebiliyordu.

Binlerce yıl önce şömine o kadar önem taşıyordu ki insanlar şöminenin neredeyse gündüz bile asla sönmesine izin vermiyordu. 24 saat içerisinde sadece 1-2 saat şöminenin sönmesine bazen izin veriliyordu ki buna bile çok denk gelmek mümkün değildi.

Çatal bir zamanlar şeytanın aracı olarak görülüyordu!

Evlerde Olan Eşyalar Hakkında İlginç Gerçekler

1004 yılında Bizans imparatorlarından olan Basil II ve Konstantin VIII’in yeğeni Maria Argyropoulina, Venedik Doge’nin oğluyla evlenmişti.

Yanında, düğünde kullandığı iki çatallı altın renginde çatalların olduğu küçük bir çanta getirdi. Venedikliler bu olay karşısında büyük bir şok yaşamışlardı ve Maria üç yıl sonra kara vebadan öldüğü zaman, Aziz Peter Damian bunun Tanrı’nın bir cezası olduğunu açıkladı. Ve bununla birlikte, Saint Peter Damian önümüzdeki 400 yıl boyunca Avrupa’da çatal kullanımını sonlandırdı ve kimse o dönemde çatal kullanmamaya başladı.

Çubuk kullanımı çataldan 4.500 yıl önce başlamıştırEvlerde Olan Eşyalar Hakkında İlginç Gerçekler

İnsanlar bugün Çin ve Japonya gibi Asya ülkelerinde çatal yerine çubuk kullanılmasını eleştiriyor, bunu tuhaf görüyor. Ancak çok öncelerde insanlar ilk olarak çatal ve benzer nesneler yerine direkt olarak çubukları kullandılar. O dönemde insanların bugün olduğu gibi çok farklı yiyecekleri yoktu, özellikle et ve benzer ürünler yemek için bu tür ürünlerin kullanıldığı düşünülüyor.

Yine aynı zamanda doğada yetişen mantar ve benzer ürünlerin o dönemde bu çubuklar ile tüketildiği, pişirildiği tahmin ediliyor.

Kısaca bakılacak olduğunda aslında bugün insanlar çubuk kullanımını yadırgıyor olsa bile aslında çok eskilerde insanlar çatal yerine ilk olarak bugüne oranla daha kısa çubuklar kullanmışlardı.

Anahtarlar her zaman cep boyunda değildiEvlerde Olan Eşyalar Hakkında İlginç Gerçekler

İnsanlar için en büyük lüks kendi güvenliği ve gizliliğidir. Bugün tüm insanlar mahremiyet konusuna binlerce yıl öncesine oranla çok daha fazla önem göstermektedirler. İnsanlar eskiden bu kadar güvende değillerdi. Başlarını sokacakları taştan yapılmış olan evler bu kadar fazla değildi ve kapılarda kilit bile yoktu. Yüzyıllar geçti ve artık insanlar çok daha fazla güvenliğe önem verir oldular.

Herkesin kendi güvenliğini alması gereken bir dönemde olan insanlık artık en güvenli olarak gördüğü yer olan kendi evinde tek bir tuşa basarak tüm kapıları kilitleyebiliyor.

Ancak bundan yüzyıllar öncesinde insanların her gün kullandığımız anahtarları yanlarında bulundurması mümkün değildi. Yunan ve Mısırlıların masif mermer ve bronz kapılarının ahşap kilitlerini açmak için 3 metre yükseliğe sahip olan ve genişliği oldukça fazla olan anahtar kullanılmak zorunda kalıyorlardı.

Yataklar eskiden bu kadar rahat değildi

İnsanlar bundan yüzyıllar önce pamuk ve benzer ürünlerden oluşan yataklara sahip değillerdi. Çok sayıda insan tahtadan yapılmış, içi boş olan yataklar üzerinde yatmak zorunda kalıyordu. Daha sonralarda ise tahta yataklar yerini pamuk ve benzer yataklara bırakırken, bir dönem ise demir ve benzer ürünlerden yapılmış olan yerden yüksek ve böceklerin çıkamayacak olduğu yataklar tercih ediliyordu.

Bugün ise insanlar mışıl mışıl uyudukları anti-stres yataklara sahipler.

Tabaklar hamurdan yapılmıştı

Çok eskiden insanlar porselen tabaklara sahip değildiler. Ekmekten yapılmış olan tabaklar (aslında hamur) kullanıyorlardı. Bu tabaklar kurumuş olan hamurun etkisi sonucunda yiyecek için ideal olmasa bile insanlar o dönemde sadece bu imkanlara sahiplerdi ve bunu kullanmak zorunda kalmışlardı.

Oyun kartları Çin’de yaratılmıştırEvlerde Olan Eşyalar Hakkında İlginç Gerçekler

MS 9. yüzyılda Çin’de geliştirilen oyun kartları domino taşları büyüklüğündeydi. Daha sonrasında ise imparator tarafından bu kartların daha küçük hale getirilmesi istendi ve sonucunda ise Çin’den tüm dünyaya yayılan oyun kartları bugün başta Türkiye olmak üzere tüm dünyada son derece popüler. Özellikle oyun kartları arasında yer alan batak gibi oyunlar Türkiye’de oldukça çok tercih edilenler arasında.

Eskiden yastıklar tahtadan yapılıyorduEvlerde Olan Eşyalar Hakkında İlginç Gerçekler

MÖ 2707-2369 tarihlerinde insanlar için pamuk yastıklar yoktu. İnsanlar o dönemde bugün olduğu gibi rahat uyuyamıyordu. Ancak yapılan araştırmalarda bugüne oranla insanların o dönemde bel ve benzer sırt ağrıları gibi sorunlarının daha az olabileceğine de işaret ediyor.

Bugün modern insan artık her türlü imkana sahip olabiliyor olsa da, eskiye oranla çok daha geliştirilmiş ürünler kullansa da ağrılardan kurtulamadığı olabiliyor. Binlerce yıl önce insanların pamuktan yapılmış yastığı bile yoktu. O dönemde insanlar bir bebeğin boyutunda olan tahtadan yapılmış ve daha çok boyun bölgesini kapsayacak şekilde tahta yastıklara sahiplerdi.

Bu yastıkların boyun bölgesini desteklerken, bel bölgesine ve baş bölgesine daha fazla yük bindirdiği, özellikle gece uyurken can acıtıcı olabileceği düşünülse de nasıl kullanıldığı hakkında soru işaretlerine hiçbir zaman için yanıt bulunabilmiş değil.